| sweety_9492 a întrebat:

Dc cind merg la ginecolog si spun ca nu pot ramine insarcinata mi se raspunde(nu'ti face griji esti tinara mai ai timp, n-a fost sa fie)credeti ca am eu vreo problema de nu ramin sau are dreptate doctorul? am o prietena care la fel i se spunea iar acum sa trezit ca nu poate sa faca deoarece are probleme! deci, cine are drept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Super "tari" medicii astia care stiu ei ca mai ai timp! Ar fi bine sa incepi prin a cere analize specifice care sa te ajute sa te lamuresti daca "jucaria" merge! E bine sa fii mamica tanara, asa ca ai tot dreptul sa ceri informatii, iar obligatia medicului este sa te informeze! Daca medicul nu raspunde pozitiv la apelul tau mergi la un altul, legatura dintre pacient si medic trebuie sa fie speciala in asa fel incat sa poti intreba orice si sa ti se raspunda intr-o maniera profesionista, nu ca tanti X din coltul strazii!
Iti doresc sanatate si cat mai repede un bebelus!

| alexam a răspuns:

Nimeni nu are dreptate... O sa ramai insarcinata daca e sa fie... Ca sa iti dai singura seama ar trebui sa-ti faci o anamneza ( chestionar ): cand ai avut menstra prima data, cand ti-ai inceput viata sexuala, daca ai avorturi, ce metode de contraceptie ai folosit pana sa renunti la ele pentru a concepe un copilas... Dupa ce iti vei da aceste raspunsuri poate iti vei da singura seama unde e problema... Ideea e ca daca esti stressata ca nu ramai si te tot gandesti la asta, nu vei ramane. Relaxeaza-te, fa dragoste cu adevarat, roaga-te sa ai un bebe mic si o sa apara cand nu te astepti! big grin Succes mult!

| ele30 a răspuns:

Daca e sa ramai insarcinata vei ramane si eu am patit la fel am tot mes la doctor pentru ca nu ramaneam insarcinata.Si doctorul a zis ca am trompele infundata. Amrevenit la el pentru desfundarea trompelor si am tras o durere de groaza si am zis ca nu mai fac nimic ca imi ajunge si daca e sa fie va fi.Si intr-adevar am ramas insarcinata abia dupa un an jumate dar fara pastile sau tratament. Acum am un baiat de doi ani frumos si sanatos. Daca e de la dzeu va fi mai devreme sau mai tarziu. Multa sanatate si sa auzim vesti bune