| LovelyGirl_3607 a întrebat:

BUNĂ TUTUROR! AM NEVOIE URGENTA DE MARE AJUTOR!

E legat de o sarcina!
Prietena mea cea mai buna(aproape 19 ani), a ramas insarcinata, dar e prea tarziu si nu mai poate intrerupe sarcina, singura modalitate e ABORTUL LA GINECOLOG. Mamei sale nu i-a putut spune deoarece mama ei e in strainatate, urmeaza sa se intoarca in tara peste 2 saptamana, iar prietena mea nu vrea sa o ingrijoreze d'nainte.

Problema e ca nici baiatului care a lasat-o insarcinata nu ii poate spune. Adica problema e ca ei intretimp s-au despartit.
Prietena mea stie de 4 zile ca e insarcinata, dar singura persoana cu care a avut curajul sa vorbeasca despre asta am fost eu. Mi-a cerut chiar si un sfat, ce-ar trebui sa faca, sa ii spuna fostului sau prieten (tata lu' bebe), sau asta ar putea inrautatii situatia dintre ei.
Eu, am sfatuit-o sa ii spuna, si sa decida apoi impreuna ce sa faca cu bebe.

Eu nu prea stiu cum sa o ajut si ce sa-i spun, am doar 16 ani.

please ajutor!

multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| niknip a răspuns:

Spune-i prietenei tale in primul rand sa vorbeasca cu mama ei. E o situatie mai delicata si are nevoie de un sfat si ajutor din parte unei persoane mature. Eu cred ca mama ei o va intelege si ea va fi in masura sa o ajute. Sa nu ii fie teama sa vorbeasca cu mama ei. oricat de greu ii este trebuie sa fie constienta ca mama o iubeste neconditionat si o va sustine si ajuta. Si dupa ce va vorbi cu mama sa vorbeasca si cu prietenul.Ar fi normal ca el sa realizeze gravitatea situatiei si sa fie alaturi de ea.
Eu nu as indemnao sa faca avort, in primul rand ca e un pacat foarte mare [omor] si in al doilea rand va ramane cu o suferinta si o apasare pe inima toata viata.Ar fi ideal daca ar avea ambitia sa ii asume responsabilitatea si alaturi de prietenul ei si parintii sa creasca copilul.
Un sfat bun poate sa primeasca din partea unui preot ar fi indicat sa mearga la biserica si sa vorbeasca cu un preot sa ii dea cateva sfaturi si sa ii ridice moralul.
Sper sa va fi ajutat cu aceste indemnuri!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal sa-i spuna tatalui copilului, chiar daca nu mai sunt impreuna. Gandeste-te ca este si copilul lui si ea nu-l poate omori fara acordul lui. Nu are drepturi depline asupra copilului, este obligata sa respecte parerea tatalui copilului, indiferent ce relatie au ei. Parinti sunt amandoi, in egala masura, indiferent de starea relatiei lor.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ştiu ce sunt dar poţi să le priveşti ca sfaturi:
1. E important să-l anunţe şi pe tatăl copilului. În decizia finală va trebui să ţină cont şi de părerea acestuia.
2. La 19 ani abia ai terminat liceul sau eşti în anul I de facultate. Eşti la început de drum în a-ţi construi o viaţă. Un copil e o PIEDICĂ.
3. Nu e deloc rău să vorbească şi cu maică-sa. Dacă încă mai poate face avort, bine-ar fi să discute şi cu maică-sa.
Salut.
P. S.: De asemenea sfătuiesc în a nu se uita în gura celor cu "avortul e păcat" şi alte considerente venite din Evul Mediu pentru că e uşor să vorbeşti când nu eşti tu în situaţia asta şi când nu siguranţa zilei de mâine a ta este pusă în pericol.

| Biencush a răspuns:

Buna. cel mai indicat e sa vorbeasca cu mama ei, e cea care o poate sprijini cel mai bine. Poate mama ei o va incuraja sa-l pastreze, nu se stie pana nu vorbeste deschis cu ea.Are 19 ani, nu e chiar mica si poate cine stie, poate sa-si asume cresterea copilului.
In alta ordine de idei, e si responsabilitatea tatalui, nu doar a ei, de ce sa-i sara doar ei mintile, gandindu-se cum e mai bine sa faca? Sa-l implice si pe el.macar sa nu fie singura cand ia o decizie. un avort e un lucru foarte grav si numai ea poate decide ce e de facut, caci ramane pacatul ei pentru toata viata, cu urmari psihice si mai ales fizice pe care nu pot sa ti le descriu eu acum.
Ai grija de prietena ta! si sper sa fie bine! Astept sa aflu cum se rezolva situatia.

| dydy1 a răspuns:

Eu cred ca cel mai indicat e sa vorbeasca cu el, in cazul in care o refuza, sa apeleze la parintii ei, singura nu va reusi.

| alexam a răspuns:

Avortul este un mare pacat! acum asta e deja o moda, dar cel mai bine ar fi ca ea sa pastreze copilu, chiar daca baiatul il va recunoaste sau nu - cu siguranta ar reusi sa il creasca si sa fie fericti! ceea ce lumea nu prea spune in astfel de cazuri este ca ORICE avort poate provoca mari probleme de sanatate, si cand isi va dori un copil peste niste ani nu il va putea avea, sau va reusi cu mare greutate, tratamente, stat nemiscata in pat 9 luni... stiu cazuri concrete! sad Sa ii dea Dumnezeu gandul cel bun, deci!

| ytalyanu a răspuns:

Parerea mea este sa faca avort an astea doua saptamani care au ramas pana la venirea mamei ei, iar in privinta prietenului ei nici vorba sa se impace, pentru ca acesta va profita de ea cu siguranta si o va lasa din nou ca nu ar fi prima data, ascultama pe mine ca stiu ce spun

| raluca18 a răspuns:

E totusi un suflet, ar trebui sa ii spuna tatalui copilului intai si sa vada reactia iar apoi sa ii spuna mamei cand se va intoarce chiar daca este dificil! trebuie sa se gandesca bine sa nu faca un pacat dar sa nu isi piarda nici studiile deci dupa ce il va naste sa continuie facultatea sper ca am fost de ajutor

| DoDo a răspuns:

@ytalyanu daca face avort nu mai poate avea copii! Spune-i sa vb cu parintii ei deoarece trebuie sa afle ar trebui sa pastreze copilul este pacat sa il avorteze iar tatal lui ar trebui sa il creasca impreuna cu mamica aici este si vina ei pentru ca a facut sex! fundita?

| Oani a răspuns:

Asta ar fi cel mai bine...cu toata ca inca este tanara pentru a avea un copil.

| eu_7579 a răspuns:

Parerea mea e caci depinde de multi factori asta. apropierea dintre ea si mama, daca chiar ii constienta ce inseamna un copil, daca chiar tine la tipu respectiv sau doar a fost rezultatul unei"neatentii"...pana la urma un copil la 19 ani inseamna practic congelarea pentru o anumita perioada a tuturor viselor ei (scoala, distractiisi ma rog multe ce tin de varsta respectiva), totusi parerea mea e ca e devreme pentru un copil la varsta asta... cel mai bine e sa stea bine sa se gandeasca ce vrea pentru ea pe viitorul apropiat.si pe urma sa vb cu mama si cu baiatul respectiv

| adnreas09cta a răspuns:

Hei uite...parerea mea e ca ar trebui sai spuna mamei, apoi...esti prietena ei
incurajeazo sustine-o moral, prietenu ei e un papagal sincer iar acum odata ce sau depspartit, sa fie din nou impreuna din obligatie e o prostie pentru ca pe viitor va fi o relatie nereusita cu certuri si multe altele
e prietena ta, fi langa ea si sustine-o ridicai moralul
kiss

| Andrew1998 a răspuns:

Nu`l avorta, gandeste-te ca daca il avortezi il omori, pe tine daca te omora mamica ta in burta...Nu distrugea un viitor, o viata? Da`i raspunsul asta pe mess viitoarei mamici plz.

| ragaman a răspuns:

Legat de avort, parerile sunt impartite. in urma cu cateva saptamani am facut un studiu despre avort pro sau contra si rezultatele sunt diverse (http://mg2011e.wiki-site.com/index.php/8.6._Ethical_and_legal_issues). eu zic sa se gandeasca bine la ceea ce vrea sa faca in viitor, daca e pregatita sa creasca un copil, daca e pregatita sa nasca si sa abandoneze un copil, sunt multe aspecte. avortul nu mai e ceea ce a fost odata, a scazut riscul de imfertilitate dupa avort, a scazut durerea provocata mamei si chiar a fatului; singurul aspect care nu se poate schimba indiferent de descoperirile in medicina legate de avort, este trauma cu care mama ramane dupa un avort.
in concluzie o judecata corecta si obiectiva duce la un raspuns la intrebarea ta.
legat despre impartasirea vestii tatalui copilului, doar ea stie raspunsul pentru ca depinde de atitudinea care el o avea fata de ea in timpul relatiei, iar daca a parasit-o pentru ca stia ca e insarcinata sigur incercarea ei nu o sa-l duca inapoi.

| ragaman a răspuns:

Stai putin...de unde stie ca e insarcinata?
daca a facut test de sarcina e posibil sa fi iesit fals pozitiv, deci e momentul sa mearga la ginecolog sa vada cu siguranta daca e sau nu insarcinata. si apoi daca ginecologul confirma sarcina trece la pasul 2, adica ceea ce am scris mai sus. bafta

| Cucubauuuu a răspuns:

Buna! Mai bine e sa nu il omoare pe bebe, e pacat.In cate luni este? In locul ei eu as vorbi cu tatal copilului si cu mama ei(a mamei copilului) si impreuna ar putea gasi o solutie.Sa speram ca va pastra copilul.Are oricum 19 ani, e majora si poate avea unul. Oricum, probabil ca atunci cand se va naste copilul va avea sau va avea aproape 20 de ani.Cand se naste bebe sa ii spui mamicii sa te lase sa pui poze cu el.
pup! Sper ca te-am ajutat si pe tine si pe prietena ta