| maradona10 a întrebat:

De 2 lunii ma tot deranjeaza ochiul drept adica ma ustura putin atunci cand stau pe pc si uneori fara pc. Ciudat e ca numai ochiul drept nu si stangu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| UrsuPolar a răspuns:

Ochelarist de foarte multi ani iti raspunde: Du-te la un control oftalmologic. Numai un doctor avizat, in urma unui control iti poate spune ce se intampla.

Controlul este destul de ieftin, nu este invaziv si nici dureros, tine destul de putin. Asa ca fara frica. Cu cat ajungi mai devreme la unul, cu atat e mai bine.

Dar daca vrei posibile cauze, dupa parerea mea de neavizat, poate ai o problema de vedere la un ochi (si da, se poate sa ai miopie, hipermetropie sau alte pie-uri doar la un singur ochi)
sau poate e ochiul iritat din alte motive (lovitura de care ai uitat, expunere la ceva extern, machiaj).