Întrebare recomandată | nadia000 a întrebat:

De 3 luni ma aflu intr-o depresie severe, nu am absolut dorinta de viata, si ma gandesc tot mai des la sinucidere, si nu gasesc motive pentru care sa-mi doresc sa traiesc, simt ca inca un pic si o sa sar de la balcon, imi dati va rog sau o metoda sa traiesc sau una sa mor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un psihiatru, ai nevoie de un tratament medicamentos!
Sănătate!

Pa, pa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Nadia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| SimonaCristina a răspuns:

Fa o consiliere psihologica, noi nu te putem ajuta, nu avem competentele necesare.Sinuciderea nu este solutie nici in cazurile disperate de cancer sau imobilizati la pat. Roaga-te la biserica, spovedeste-te si o sa te simmti mai bine. Vei vedea! Doamne - ajuta sa depasesti aceste cumpene si sa auzim numai de bine in curand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la sala si o sa se schimbe totul, sau fa alt sport!

| nico097 a răspuns:

Buna.Probabil ai ceva plobleme, eu am trecut prin asta si 3 ani am fost la psiholog chiar simnteam ca nimeni nu ma vrea dar ma crezi ca am gresit gandind asa poate o sa spui ca aberez dar nici eu nu suportam sa iau in considerare ce imi spuneau alti.Ai toata viata inainte chiar daca ai aceste ganduri incearca sa te stapanesti si sa iti schimbi viata total fa lucrurile altfel invata sa zambesti si sa gandesti pozitiv. Sfatul meu este sa gasesti un pshiholog bun si sa te ajute, o sa te puna pentru prima oara sa desenezi un copac poate ti se pare ciudat dar eu cand am desenat acel copac mi-a spus ca de ce nu i-am facut coroana si a zis ca asta inseamna ca nu incluzi membri familiei in el si ca vreau sa fiu izolata dar imi doresc sa merg si inainte.Si a fost adevarat totul crede-ma merita sa traiesti niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul. Daca mai ai intrebari sau vrei sa vorbim nu ezita si intreaba-ma in privat ce vrei tu, vreau sa te ajut si pe mine m-au ajutat alti si mi-a prins bine.

| RoseAndBiia a răspuns:

Stiu prin ce treci.Sinuciderea nu este un raspuns, depresie e normala la adolescenti, viata ta se va schimba in bine si vei avea multe suprize bune de la ea, dar nu le vei putea experimenta niciodata daca te sinucizi... daca esti adolescent acum e normal, dar gandeste-te ce poti face cand vei fi mare happy poti sa calatoresti sa iti faci prieteni noi..etc..Si eu am fost in depresie dar m-am uitat la youtuberi si am cunoscut o cea mai buna prietena pe internet care chiar mi-a schimbat viata.Incearca si tu sa iti faci prieteni pe internet buni daca in viata nu poti.Iar youtuberii, sincer, iti pot schimba felul de a gandi.Pe mine m-au ajutat enorm...shane dawson a fost un baiat foarte gras urat de toata lumea iar acum e faimos si toata lumea il iubeste, pentru ca a fost puternichappy

| benitrifan22 a răspuns:

Fi tare si nu te lasa