| 1985 a întrebat:

De 3 saptamani am dureri de burta.nu sunt dureri insuportabile, dar deranjante.am facut si un consult ginecologic, dar mi-a spus ca nu am nimic, insa si acum am dureri.acum un an am avut un chist ovarian, care s-a tratat.stie cineva sa imi spuna care ar putea fi cauza acestor dureri? ...nu stiu ce sa mai fac!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca anterior ai avut un chist ovarian si te-ai tratat este posibil ca si acum sa ai ceva legat de aceasta mai veche afectiune. Este posibil ca medicul ginecolog sa nu avut aparatura necesara pentru a-ti face un consult cu o sonda interna si sa urmareasa la ecograf, care este situatia anexelor (ovarelor) tale in prezent. Este posibil sa ai ceva probleme legate de aparatul excretor urinar (ureter, vezica urinara) care daca sunt cumva inflamate pot sa-ti dea o asemenea durere in josul bazinului. Eu am avut o asemenea situatie si nu a fost de natura ginecologica ci urologica. Oricum trebuie sa afli cauza ce provoaca aceste dureri pentru ca nu este in regula. Daca esti sanatoasa, nu ar trebui sa ai dureri in bazin decat daca esti la C. M. Trebuie sa observi daca nu este cumva urina mai intens colorata, daca nu urinezi mai dese ori decat pana acum. Nu trebuie sa ai cistita care este foarte dureroasa poti avea o infectie cu coli care poate sa-ti produca dureri. Mergi urgent la medic si pana atunci bea ceai de coada soricelului(care este dezinfectant) sau de musetel si nu face eforturi care ti-ar putea cauza dureri mai mari. Evita sa stai in apa rece la strand si fa bai de sezut cu ceaiurile pe care ti le-am indicat. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| 1985 explică:

Mina, tocmai asta e problema k deja am fost la un specialist... dar nimic.ma ingrijoreaza situatia si de asta am apelat la voi. poate a mai auzit cineva de asemenea cazuri si imi poate da un sfat util

| idanna a răspuns:

Draga mea cel mai bine e sa consulti un medic specialist aici nimeni nu poate sa-ti spuna exact ce ai...de ce sa nu fii tu linistita stiind un raspuns exact si concret decat unul dat de oricare dintre noi mai ales ca este vorba despre sanatate. Si cu cat mai devreme cu atata mai bine, SANATATE multaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi sa iti faci o ecografie, neaparat.si atunci vei afla ce se intampla. daca uterul este puternic vascularizat pot apare dureri, usoare, dar sunt deranjante