| fsdfdsfdsf a întrebat:

De 3 zile.ncoace mi se tot infunda urechea stanga, iar cand casc, se desfunda, instantaneu! Ce se. ntampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Un dop de ceara. Pui ulei de masline incalzit, acoperi cu un vata ca sa nu iti pateze hainele si asternutul. Uleiul va iesi pe durata a cateva or, nu va iesi imediat, va imbiba vata pe care va trebui sa o schimbi. Cauta sa nu mai folosesti betisoare cu vata pentru curatatul rechilor; foloseste numai prosopul (un colt de prosop mai subtire). In asa fel urechile se curata singure la interior, tu indeartezi doar surplusu/rezidurile de la intrare.

| viatadecacatt a răspuns:

Mi se mai intampla si mie, mi se infunda si amandoualaughing. nu stiu oricum nu e ceva ingrijorator

| LightBlue a răspuns:

Ca sa`mi desfund urechile uneori laughing ma tin de nas si inchid gura, apoi suflu happy nu stiu cat de bine e dar la mine e eficient laughing.

| SunShine_3102 a răspuns:

Ciocanelul si nicovala nu mai functioneaza la parametrii normali
poate e vorba de o disfunctie renala sau poate doar ai polipii blocati

| SunShine_3102 a răspuns:

Light blue vreau sa zic ca esti o ciudata poti sa mori daca faci asa ceva! n-o asculta nane

| kluen a răspuns:

Recomandat sa te duci la ORL si sa zici ce problema ai.

Daca ai intrat in apa cu urechea incearca sa scoti cu un betisor de ureche apa sau poate fi de la presiune (desi nu cred)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil, te "invarti" in medii cu diferenta de presiune diferita. Cascatul, ca si suflatul nasului cu narile astupate (fortare), duce la desfundarea canalului auditiv. Daca nu activezi in medii cu presiune oscilanta a aerului (gen, urci, cobori muntele), inseamna ca ai o problema care necesita un control imediat la O.R.L.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dop de ceara Daca vrei babeste ia o lingurita pune ulei comestibil in ea tine-o pe aragaz pina se incalzeste putin iar peurma ti-o torni in ureche Stai vreo 4-5 minute te speli si gata Vei auzi foarte bine Acestea sunt leacuri babesti dar care dau rezultate imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici trebuie ca si la mine operatie de Polipii

| jojo_9431 a răspuns:

Cred ca ai un dop de ceara. Mergi la ORL si te rezolva. Nu e dureros deloc.