| Corinautaa a întrebat:

De 6 luni am o problema cu o vena /artera nu stiu sigur ce e, dar mi se umfla in partea stanga a gatului destul de des si simt ca ma sufoc chiar si si ca imi iei ochii afara din cap sincer. Poate sa imi spuna cineva de la ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme cu tensiunea.Mergi la un control medical.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrie pare sa fie tensiune arteriala marita!
Mergi la medicul de familie sa vezi daca nu ai probleme cu tensiunea!

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Banuiesc ca vorbesti despre vena jugulara insa aceasta vena nu prea are legatura cu celelalte simptome pe care tu le ai insa nu este exlus ca acele simptome sa le simnti din cauza acestei vene( complicatii ale venei jugulare cum ar fi "infundarea" ei fapt care ar impiedica transportul sangelui din regiunea cervicala la inima). Cel mai indicat in cazul tau ar fi sa mergi la un consult de specialitate deoarece simptomatologia ta este una foarte "interesanta"(din punct de vedere medical) si trebuie descoperita cat mai curand o cauza posibila a acestor simptome( este posibil sa suferi de mai multe afectiuni avand in vedere simptomatologia ta). Iti recomand, daca ai posibilitatea, sa iti faci un CT care sa cuprinda regiunea capului si regiunea gatului.