| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am o problema, mai exact de un an.brusc intr-o seara vara trecuta am simtit ca nu pot respira calumea, am fost internat in spital si diagnosticat cu spasmofilie, am luat un tratament cu calciu si magneziu, dar problemele nu au inceput sa dispara, Acum cateva luni am fost la medicul de familie care m-a trimis la Pneumologie si O.R.L, cu plamanii sunt ok, dar la gat am fost diagnosticat cu rino faringita(cred ca asa se chema) si o ciuperca pe limba(am limba alba, pare incarcata cu ceva si medicii m-au intrebat daca am luat multe antibiotice recent, dar nu am luat).Ce mi-a dat de la O.R.L nu se poate numi tratament...o solutie pentru badijonaj bucal, spray de desfundat nasu si nu imi tin minte ce. Totusi nici pana acum nu mi-a trecut aceasta problema care o am de mai bine de un an, nu stiu sa va explic senzatia...pur si simplu simt ca ma sufoc..parca as avea ceva in gat care ma strange, e ceva inexplicabil, plus de asta in ultimul timp am inceput sa scuip un fel de flegma foarte gelatinoasa si lipicioasa fara culoare.Ce credeti ca ar trebui sa fac? La medicul de familie nu as vrea sa ma mai duc. la toti medicii care am fost mi s-a parut ca au tratat chestia asta foarte superficial, ca si cum as avea o raceala si ma sperii degeaba, dar totusi nu e asa nu sunt nebun.A da si aceasta criza, ca sa ii spun asa, ma cuprinde ca un fel de carcel, incepand de la marul lui adam spre partea stanga a gatului si a falcii stangi.astept sfaturi de la voi.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Rino faringita aia nu e nimic grav, chestii de pe limba probabil e candida. Nici astea nici spasmofilia nu cred ca iti provoaca probleme cu sufocatul. Nu esti cam stresat? Panicos? Nu ai si alte simptome de exemplu, agitatie, palpitatii, insomnii? Se poate sa fie ceva de ordin psihic, o mica anxietate.

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

Mda... mi s-a mai spus asta, dar daca ar fi anxietatea de vina criza aia ar trebui sa fie doar in capul meu, insa nu pare sa fie asa.Am fost la psiholog cand am fost internat prima oara in spital si m-a diagnosticat cu anxietate accentuata, nu mi-a zis chestia asta am vazut-o eu pe fisa de externare, pana atunci habar nu aveam ce inseamna "anxietate" pana am cautat pe net de curiozitate si din momentul in care am aflat ce inseamna, intr-un fel am inceput sa simt ca o amlaughing, dar totusi pana atunci nu paream sa am niciun simptom al anxietatii, e ca si cum as fi avut-o dar nu s-a declansat pana in momentul in care am stiut ca o amlaughing)

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e doar in capul tau, e o boala ca oricare alta, are manifestari fizice. Si eu am avut si ma apucau palpitatiile, palmele mis e faceau ba calde si transpirau, ba reci ba gheata, uneori nici nu puteam vb. Ideea e ca daca ti-a pus diagnosticul ala trebuia sa mai consulti un alt psiholog, sa ii spui problema ta vezi ce zice, preferabil privat.