| DeCeMaiContează a întrebat:

De aproape 3 saptamani am racit si tusesc foarte des...mi-e foarte frica ca as putea avea tubercluoza.Au fost cateva zile in care cursul nasului s-a mai calmat. Daca pana luni nu-mi trece raceala,mai ales tusea,ma voi duce la doctor.Dar cum am zis si mai sus,mi-e frica ca as putea fi depistat cu TBC si nu voi putea avea o viata normala,adica se va afla in tot orasul si ma voi face de ras,nu voi mai putea merge la scoala sad Ce pot face? Adica ar putea fi tuberculoza sau doar o raceala, bronsita etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Este o raceala mergi la medic sau la farmacie si spune-i ce fel de tuse ai.
Sa ai o boala nu este o rusine este un ghinion, o mostenire, un accindet sau ai luat de undeva.
Nu iti face griji ca ai asa ceva ca nu este cazul

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei, stai calm! Eu am astm, stii cat durau racelile mele in copilarie? In jur de 3-4..luni happy Da, tuseam pana nu mai puteam, atat durau sa se vindece complet. Asa ca stai linistit, nu am TBC si cred ca nici tu nu ai.winking
P.S. Pe mine m-a ajutat enorm Salina Praid, 2 saptamani, zilnic 4 ore, vei pleca nou, crede-ma. Eu unul n-am mai avut astfel de probleme.

| Staif a răspuns:

Si tu de trei saptamani stai asa?
Abia ti se agraveaza boala. Esti inconstient(a). Vad ca te preocupa mai mult gura lumii decat sanatatea ta. Daca vrei sa nu te faci de ras, mergi la doctor. Nu luni, ci acum trei saptamani, daca te temi de tbc.

| udrescuf a răspuns:

Eu am tisit in conutinu vreo 7-8 luni, si eu am crezut ca am tbc, mai bine mergi la un doctor si intreaba ce medicamente iti receomanda(si eu am facut la fel si mi-a trecut).

| cristinamnt a răspuns:

Te ustura rău în gat? Știu ca am pățit ceva asemănător, am tușit o luna întreaga.Nu e tuberculoza, nici răceală, cred ca e gripa daca persista asa mult timp.Du-te la medic ca o sa îți dea tratament.
În plus, eu un virus foarte puternic în atmosfera, jumătate dintre colegii mei sunt raciti