| anonim_4396 a întrebat:

Buna, acum doua saptamani am racit, am fost la medic si mi-a spus ca am bronsita, tușesc sec si in plămânul stâng se simte si aude un sunet ciudat aproape permanent, am luat augmentin cam 6 zile, transpir destul de des, nu fac febra, doar tușesc sec si am senzația aceea in plămânul stâng. Am terminat tratamentul cu antibiotic, dar o sa imi treaca tusea si senzația asta in plămân?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai respectat tratamentul trece. Nu degeaba ai tratament de la medic. De ce ne intrebi pe noi?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Se spune am racit nu m-am racit. Cand te racesti este alta treaba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la pneumolog dar inainte mergi sa ti faci radiografie la plămîn fara radiografie nu te duce la pneumolog ca mergi degeaba. Medicul se va uita pe radiografie si vede ce tratament sa i ti dea, poate ai astm bronsic va trebuii sa faci o spirometrie la el in cabinet ca sa vada starea plămînului, esti fata sau baiat ce varsta ai sanatate multa.

| RxTx a răspuns:

Si eu am avut am.mamcst tome de siropuri aveam zile in care dădeam si 100 lei/zi pe medicamente doar doar sa imi treaca.
Pama la urmă mi-a trecut cu 2...3 aspirine la fiecare masa

Tie nu iti recomand 3 aspirine la fiecare masa pentru ca e posibil ca tu sa nu ai 140Kg

Asa ca baga si tu cat iti spune medicul

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un medic specialist pentru plamani, fiindca augumentinul este un antibiotic foarte usor total ineficient pentru bronsita. Trateaza boala de la plamani cu seriozitate si medicatie adecvata, fiindca risti sa faci complicatii si sa ajungi al pneumonie sau altele.
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai asteapta

| AlexanderKrauss a răspuns:

Probabil va trece.