| anonim_4396 a întrebat:

De cand am aflat ca mama mea a avut depresi eu tot am teama ca sunt bonlav adica mi-e frica sa nu aud voci am 14 ani si mi s-a spus ca nu trebuia sa aflu dar am aflat si acum am teama asta. aceasta boala se transmite adica se poate ca eu sa o mostenesc crying mie tare teama crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Stai linistit.Nu se transmite aceasta boala.Te-ai speriat si doar atat. Nu trebuie sa pui raul inainte, gandurile negre. Sigur nu se mosteneste.Depresia vine pe parcursul vietii, cauzata de suparari, cicatrici de la o trauma emotionala.Tu nu trebuie sa te sperii.Nu patesti nimic dar vei trai cu aceasta teama toata viata. Aceasta teama se poate transforma in anxietate, adica intri la un momendat in stare de panica.Deci nu te mai gandi la asta.Raspunsul este clar, NU se transmite aceasta boala.

8 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

M-auzi?
Eu sunt vocea, ar trebui sa-ti fie teama. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Pricked a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

De ce faci asta
Cum ai ajuns aici
TU ESTI REA

Răspuns utilizator avertizat
| Pricked a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

BA NU
Nici măcar nu vorbeşi cu mine pe facebook

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depresia n-are nicio treaba cu auzitul vociilor. Alea-s psihoze.

| pufuletziii a răspuns:

Nu se poate mosteniistraight face...Serios? Cum sa crezi asa ceva? Dar cu cat crezi mai mult ca auzi voci, cu atat vei auzi mai mult.Din cauza imaginatiei tale! Trebuie doar sa ai incredere ca creierul iti joaca feste.

| dodoc a răspuns:

E doar imaginatia
nu se ia nici o depresie
probabil nu a vrut sa te ingrijoreze de aceea a spus ca nu trebuie sa afli