| Essencest11 a întrebat:

De cateva luni am anumite tulburari in timpul somnului,credeam ca e vorba de un vis dar nu'i asa se repeta prea des. Cred ca e vorba de parasomnie. Imi puteti spune daca e asa si cum se trateaza:
Ma trezesc brusc noaptea nu imi pot misca corpul,respir agitata si simt o durere profunda in piept parca ma apasa ceva. Daca incer sa respir ma doare mai tare si nu ma pot misca deloc, nu imi simt membrele. Totul dureaza cam 30 sec si se poate repeta de 3-4 oi pe noapte. Problema e ca se intampla foarte des. E vorba de parasomnie? daca da cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fara un consult medical nu se poate spune daca este vorba despre o parasomnie sau o criza de astm. Vezi, aici, motivele pentru care, noaptea, frecventa atacurilor de astm este mai mare:http://www.mymed.ro/de-ce-atacurile-de-astm-apar-noaptea.html

| Essencest11 explică:

Mentionez ca am si astm.