| Didutza30 a întrebat:

De cateva luni am o durere la sfarsitul coloanei. La incepu a fost doar cand ma asezam, ca si cum as fii cazut pe gheata. Dupa asta durerea s-a extins pana la picior, calcai. Ce poate fii? Hernie sau ceva? FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Da poate fii hernie de disc insa acest lucru nu este 100 % sigur. Zona ''de la sfarsitul coloanei'' asa cum o numesti tu se numeste zona lombara. In aceasta zona pot aparea 2 tipuri de dureri: dureri provenite de la coloana sau dureri provenite de la rinichi( infectii la rinichi, raceli la rinichi, calculi renali, etc). Daca durerile vin de la rinichi atunci ele se pot identifica in urma unei ecografii abdominale totale. In schimb daca durerile vin de la coloana acestea pot fii identificate in urma unei radiografii.O alta cauza a acestor dureri poate fii nervul sciatic care doare ingrozitor. Asadar recomandarea mea este sa mergi la un consult medical de specialitate pentru a vedea cauza exacta a durerilor( din punctul meu de vedere dupa simptomatologia pe care o prezinti durerile vin de la coloana).

2 răspunsuri:
| fanyt13 a răspuns:

Probabil e scolioza, si un prieten de al meu a avut aceleasi simptome, s apoi a fost la medic si a spus ca are scolioza.

| K0sti a răspuns:

Da, din pacate poate fi o hernie de disc care apasa pe un nerv! Dar pentru asta exista doctori!