| BiiBiis a întrebat:

De cateva ore am un "junghi" la ficat. Ce sa fac ca sa se mai amelioreze durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat ceai de sunatoare si multe lamai sau suc de lamaie facut in casa din miere si lamaie stoarsa pe moment. Multe ceaiuri si in general odihna multa, dar si Pentoxifilin de la farmacie care ajuta bila, caci de la ea cred ca ai aceste stari neplacute. Sanatate, Lucien.

5 răspunsuri:
| alexflor87 a răspuns:

In primul rand ficatul nu doare. Dar pentru astfel de dureri care le ai tu, poti lua un No-spa, se gasesc in farmacie.

| maya_7683 a răspuns:

Incearca cu un ceai de sunatoare. Daca durerea ta persisat poti lua o pastila de triferment.
Daca esti consumator(toare) de cafea reduci un pic din cantitate si, ajuta mult sa te odihnesti?happyBafta

| tim a răspuns:

Ar pute fi altceva de pe langa ficat, sau un simplu junghi la un muschi ceva. Oricum, daca e posibil cere o parere de la un medic, nu de familie, unu din asta mai specialist

| mrsolo a răspuns:

Bea un ceai de tei sau de fructe de padure!

| BeHappy_7009 a răspuns:

Te duci la doctor