| anonim_4396 a întrebat:

De cateva saptamani pe mana dreapta imi apar asa niste particule albe ca si cum ceva uscat, nu stiu ce pot face. Si de asemenea de vreo 2-3 zile imi amorteste mana dreapta cand stau cu mana pe mouse. De la ce o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista multe feluri de pete care pot iesi pe corp, doar ca sa iti faci o parere https://www.drmax.ro/articole/pete-pe-piele-tipuri-cauze-remedii

nu ar strica in cazul tau sfatul unui medic, se poate intr-o prima faza (si este chiar indicat) sa ceri sfatul medicului de familie
pe TPU nu putem da diagnostice si nici nu putem sti exact anume ce ai, putem in cel mai bun caz sa intuim, insa nu te tratezi cu intuitii nu?;)

| nemur88 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt pete, sunt niste particule pe piele, de culoare alba. chiar nu stiu ce e

| Simpatic a răspuns (pentru nemur88):

Poate sa nu fie ceva grav, dar intrucat ai si aceste "pete" dar iti amorteste si mana, am recomandat sa te vada un medic
daca esti elev/student sau lucrezi, consultul este gratis la medicul de familie ca doar esti asigurat
medicul de familie iti poate da apoi trimitere catre un medic de specialitate in functie de cum considera raportat la ce vede in urma consultului tau
succes!

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic, asa e cel mai intelept.Iar pentru amortire e necesar sa te mai ridici de pe scaun, sa te misti putin, sa faci pauze, nu sa stai lipit de el.Presupun ca mana dreapta devine si foarte rece dupa un timp.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Poate ai piela uscata, incearca ceva lotiuni, iar cu amrotitul, am dubii ca mana nu era pe mouse. Si eu am patit asa si dupa nu mai puteam semna actele (chiar sunt avocat, nu va mai indoiti de mine)