| Lungu_Valentin_1998 a întrebat:

De cateva saptamsni ma confunt cu insomnia, tulburari de somn, cum as putea scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Poate treci printr o perioada mai stresanta si te gandesti mult la unele chestii. In general somnul vine in mod natural atunci cand corpul si creierul oboseste in urma diverselor activitati fizice sau intelectuale. Fa miscare in aer liber, asculta muzica care iti induce o stare de calm, bea un ceai cald de valeriana, tei sau obligeana plante care calmeaza psihicul si iti induc somnul. Sau cumpara de la plafar tinctura de valeriana si pune cateva picaturi intr o ceasca cu apa si bea cu o jumatate de ora inainte de culcare. Te va linisti si vei adormi. Ele nu au efectele secundare pe care le au somniferele si nu creeaza dependenta. Numai bine!

| Lungu_Valentin_1998 explică (pentru HazelEyes77):

Multumesc mult, sper sa mi revin

6 răspunsuri:
| jocker007 a răspuns:

Consulta un psihiatru.Insomnia poate avea multe cauze.

| Lungu_Valentin_1998 explică (pentru jocker007):

Nu vreau sa ajung la psihiatru, mi-a dat medicul pastile dar fara efect

| Severin_Ana_1993 a răspuns:

Pai, incearca sa mananci cu cel putin o ora inainte de culcare iar înainte sa te culci sa iesi putin la aer, daca ai un parc prin apropiere sa te plimbi o jumatate de ora sau pur si simplu sa iesi pe balcon si sa citesti ceva. Foarte important este sa nu te uiti la televizor sau sa stai pe telefon inainte sa te culci, si sa opresti wi-fi-ul peste noapte.
Sper ca te-am ajutat!

| Lungu_Valentin_1998 explică (pentru Severin_Ana_1993):

Eu o sa plec in instructie la armata si o sa am program fix, la 22 stingerea si trezirea la 5-6 si pe timpul zile o sa fac foarte miscare, sper ca mi voi reveni
Crezi ca o sa mi revin?

| Severin_Ana_1993 a răspuns (pentru Lungu_Valentin_1998):

Sunt sigura ca iti vei reveni, pentru ca daca faci mai multa miscare si mai mult efort pe timpul zilei vei fi mult mai obosit seara si sigur nu vei mai avea acele,, tulburari".
Succes!