| PopMarcelAlex a întrebat:

De cateva zile (4-5 zile) ma ustura cand urinez si uretra este rosie. De 3 zile am luat de 3 ori pe zi urinal activ la sfatul unui medic. Azi am observat ca mi-au aparut pe glandul 3 bubite albe. Credeti ca e din cauza unei infecții urinale sau a altei cauze cum ar fi o boala genitala? Mentionez ca am avut contact sexua oral fara prezervativ cu prietena mea cu 3 zile inainte sa apara usturimea. Doar pe mine m-a avut ca si partener sexual si eu doar pe ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca atunci cand urinezi, te ustura, inseamna ca ai cistita si aceasta este rezultatul unei infectii urinare.
Pentru a vedea la ce raspunde la tratament infectia, este necesar sa faci un examen de urina si o urocultura si atunci o sa se stabileasca la ce antibiotic raspunde microbul pe care l-ai contactat.
Pentru aceasta este necesar sa mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la laborator si la un medic specialist urolog.
Faptul ca ai avut contact sexual oral cu prietena ta, este posibl sa fie o infectie cu candida, daca au aparut bubite albe, cum spui tu si medicul urolog va sti ce anume tratament trebuie sa faci.
Nu este vorba de o boala venerica, nu trebuie sa te temi ci, in cavitatea bucala (gura) sunt o multime de bacterii si organul sexual, fiind un organ mai sensibil, poate sa se infecteze.
Nu trebuie sa lasi problema sa se invecheasca, este necesar sa mergi la medic, asa cum te-am sfatuit.
De candida poti sa te molipsesti si daca mergi la WC si nu te-ai spalat pe maini, inainte de a urina pentru ca, mainile iau contact cu tot felul de surse de infectii si asa poti sa te infectezi.
Trebuie sa retii si faptul ca, daca vei repeta aventura sexuala orala, este necesar ca si tu si prietena ta sa va spalati anterior atat pe maini, cat si pe gura si organele sexuale, pentru a indeparta orice posibilitate de a va imbolnavi.
Un gand bun si multa sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de o infecţie urinară/cistită...

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă )!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul acestei infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Chiar şi Urinal Akut/Uractiv ar fi TREBUIT prescris doar după confirmarea infecţiei urinare...

Sau, poate fi vorba de o INFECŢIE genitală/BTS.

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermato-venerologie.

Toate cele bune şi multă sănătate.