| Mada28789 a întrebat:

am o problema de 3-4 zile, mi s-a umflat pe langa vagin, ma ustura si simt senzatia de arsura atunci cand urinez, mi-au aparut doua bubite tot langa vagin, usor de culoare rosie, ma ustura la atingere, ce as putea sa fac, un sfat, o indrumare, tratament, orice! Am baut tot felul de ceaiuri, am luat Urinal Akut si am aceleasi simptome. Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la ginecolog, ai o infectie genitala. Nu te mai trata dupa ureche, iti faci mult rau. Si asa ai amanat tratamentul corect foarte mult (trebuia sa ajungi la medic in primele 48 de ore de la debutul simptomelor)

| Mada28789 explică (pentru Brigaela):

Mi-am sunat docora de familie acum si mi-a dat sa iau Borenar pastile, Norfloxacina si elocom crema si mi-a spus sa ma spal cu 1 l de apa si 2 lingurite de bircarbonat de sodiu, mie imi este frica sa merg la ginecolog, nu am fost niciodata si nu am avut pana acum nici-o problema de genul

| Mada28789 explică (pentru Brigaela):

Si tin sa precizez ca aceste simptome au inceput sa apara din prima zi de menstruatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Mada28789):

Nu ai nici un motiv sa-ti fie frica de ginecolog, gandeste-te ca la un moment dat te vei gandi sa-ti incepi viata sexuala si atunci vei fi obligata sa mergi la ginecolog, este o masura de igiena personala. Nu stiu daca un tratament telefonic este de urmat, dar dat fiind ca e sambata si tu nu te poti duce la uirgenta fiindca esti deja cu o suferinta veche, poti folosi acest tratament pana luni dimineata, cand vei ajunge medicul (nu este un tratament curatuv, este un tratament de necesitate pana ajungi la medic, iar consultatia trebuie sa se produca in primul moment posibil, adica luni dimineata la prima ora). Faptul ca infectia a inceput in timpul menstruatiei (daca nu este una venerica) inseamna ca ai neglijat cumva igiena (ai stat cu acelasi tampon mai mult de 5-6 ore, nu te-ai spalat suficient de des). Uneori, cand muncesti mult si lipsesti 15-16 ore de acasa este greu sa respecti pana si masurile minime de igiena in timpul menstrei. In aceste perioade, eu imi schimb tamponul la maxim 4 ore (dat fiind ca nu ma spal si deci nu-l pun pe mucoasa curata) si folosesc din plin servetele de igiena intima (ma sterg cu cate 6-7 la intervale cat mai scurt, 2-3 ore)

| ZambetDeGheata a răspuns:

Singurul lucru care trebuie sa il mai faci este sa mergi la ginecolog inainte sa se agraveze infectia. Multa sanatate

| Mada28789 explică (pentru ZambetDeGheata):

Pai am fost plecata la munca si nu prea am avut timp de mine, nu mi-am schibat tamponul cum faceam de obicei si seara am ajuns foarte obosita si nu am mai facut dus, poate acesta este si motivul! Oricum doctora de familie mi-a spus sa ma prezint luni la cabinet dar sa urmez acest tratament pana atunci! Ma simt un pic mai bine, sper sa nu fie nimic grav