| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile cand mananc imi aud partea din stanga a maxilarului pocnind
Ce ziceti.ce ar trebui sa fac?
E foarte deranjant

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Si mama mea are aceiasi problema, dar ei ii pocneste maxilaru din cauza ca a fost lovita accidental im maxilar. Incearca sa iti aduci aminte daca nu cumva te-ai lovit. Sau maxilarul mai poate pocni si din cauza lipsei de calciu, poate ar trebui sa iti faci niste analize si sa vezi daca nu ai lipsa de calciu. Sau pot fi afectiuni a articulatiei temporo-mandibulare. Poate fi de la o afectiune a articulatiei in sine, mai specific hiperlaxitate ligamentara, aceasta fiind structura care mentine articulatia fixa. Sau poate fi si o "muscatura incorecta" cauzata de dinti lipsa sau crescute gresit.
Nu se cunosc teorii exacte a cauzelor acestor afectiuni, se intampla des la persoane care obisnuiresc sa scrasneasca din dinti noaptea cand dorm, si e mult mai frecvent la femei.
Alte simptome asociate pot fi dureri de cap, de urechi sau ameteala.
Tratamentele sunt mult prea complexe in unele cazuri ca sa le explic aici, dar daca te prezinti la o clinica de chirurgie maxilo-faciala ei te pot orienta.

| DolceChrs a răspuns:

Si eu am acceasi problema, dar mai rar mi se intampla. Cand am intrebat. mi s-a zis ca nu are nimicthinking

| emmacool a răspuns:

Iti recomand sa mergi la dentist, el stie garantat ce sa-ti faca happy