| madalinna a întrebat:

De cateva zile mi-a "iesit" ca sa zic asa, la mana stanga un chist sinovial, la incheietura, pe fata. Nu as vrea sa ma operez acum, desi ma cam doare uneori... daca supun mana la efort, de exemplu daca ridic ceva mai greu. A mai avut cineva? S-a operat cineva? Mi s-a spus si despre punctie ca ar merge si cu laserul... daca ma poate cineva ajuta... multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

E o operatie simpla, care dureaza cateva minute, nedureroasa.Este singura metoda de vindecare! Absorbtia prin punctie are risc mare de recidiva (adica se va reface dupa putin timp). Cu laserul, intr-adevar se poate obtine rezultat, dar ai nevoie de medic experimentat in metoda si nu stiu daca in Romania... Dar nu te speria de operatie, e ca si cand ai taia un abces...ca sa zic asa...nu stiu cum sa-ti explic, daca n-ar fi nevoie de bisturiu, nici n-ar trebui sa se numesca operatie! Bafta!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatia e usoara si, din pacate necesara. Daca faci punctie, chistul va recidiva, mai ales daca faci efort.