| Raluca555 a întrebat:

De câteva zile mi se intampla sa ma culc la ora 11 si sa nu adorm pana la 2 sau 3. După ce adorm, de obicei ma trezesc dupa o ora, doua si nu mai pot adormi la loc dupa aia. Când ma bag in pat incep sa ma gândesc automat (fara sa vreau ) la tot felul de chestii gen scene din film, trenuri etc.
De exemplu, ieri am adormit la 2 si m-am sculat la 4 dimineata. Iar la loc am adormit de abia la 8 dimineata.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de cateva lucruri foarte importante care-ti altereaza somnul:
1. ultima masa a zilei nu va fi mai tarziu de 7 seara, cu portie mica de mancare
2. nu se consuma cafea sau ceai verde dupa ora 3 dupa amiaza
3. inainte sa te pui in pat, inchizi telefonul, TV-ul si computerul, ca nimic sa nu te mai deranjeze.
4. Faci un dus sau o baie in cada, ca sa te relaxezi
Te urci in pa, te intinzi cu fata in sus cu mainile pe langa corp si picioarele usor departate, te imaginezi intr-o padure sau pe aa, undeva unde atmosfera te linisteste si usor-usor iti vei simtii mainile si picioarele ca de plumb, nu le muta deloc, stai acolo si vei adormii foarte repede.
Calitatea si cantitatea somnului depind de pregatirile de mai sus, iar daca tii cont de ele, categoric vei adormii repede si vei avea un somn bun si linistitor.

| Kangoroo23 a răspuns:

Si eu patesc lucruri de acest fel.
Incearca sa te obligi sa te trezesti la ora 8, adica sa iti pui o alarma sau sa pui pe cineva sa te trezeasca, cum vrei tu, nu conteaza, astfel incat seara, pe la ora 11, dupa ce ca nu ai dormit noaptea si te-ai si ridicat din pat si ai fost activ de dimineatavei fi mult prea obosit pentru a nu adormi
Sper ca ti-am fost de folos si sper sa nu mai ai ptobleme cu somnul laughing