| Kiki20098 a întrebat:

De ce am mancarimi vaginale?
Ma spal in fiecare zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Ai o infectie de aceea te maninca, mergi la medicul tau ginecolog sa te consulte. Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar mincarimi ai sau si secretii?

| Kiki20098 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai imi curge un muc alb-galbui

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kiki20098):

Ai infectie cu candida, nu te mai spăla cu niciun fel de sapun gel intim deoarece iriti mucoasa vaginului, de aceea ai mincarimi, spală te cu apă călduță si cu ceai de musetel acela este antibacterian, degeaba scrie pe gelul intim ph nu stiu de care, ca vaginul tau este sensibil si nu suportă, iar hainele chilotii in special spala i la masină la 60 de grade sau chiar la 90 de grade sa distrugi microbii, ce varsta ai? Ti ai inceput viata sexuală?

| Tess a răspuns:

Salut. Te inteleg si se poate rezolva. Mie doctorul mi-a spus sa nu mai folosesc geluri intime, sapunuri si altele ci doar apa calduta. Apoi mi-a spus ca pantalonii stramti nu ajuta (si asta purtam in fiecare zi, nu?) Uite aici mai multe informatii. Nu dispera. https://eumerit.blogspot.co.uk/2013/10/candida.html

| Kiki20098 explică (pentru Tess):

DAR tocmai ca sapunul intim, este pentru asta

| Iwliaaa a răspuns:

Probabil te-ai iritat. Așteaptă puțin timp și va trece.

| blond1x a răspuns:

Substanţe chimice pe care le foloseşti zi de zi, precum detergentul pentru rufe, gelul de duş, săpunul intim, produsele pe care le foloseşti pentru spălăturile vaginale, absorbantele, tampoanele sau protejslipurile, lubrifiantele, prezervativele şi chiar materialul din care sunt făcuţi chiloţii. Toate acestea te pot irita şi pot cauza mâncărimi. De asemenea, dacă suferi de diabet sau incontinenţă urinară, şi urina poate irita zona genitală.
Bolile de piele, eczemele, pot usca pielea în anumite zone, chiar şi cea intimă.
Infecţiile bacteriene au ca simptome mâncărimile şi usturimile în regiunea genitală. Atunci când sistemul imunitar este slăbit sau când iei antibiotice mai multe zile, bacteriile bune ce compun flora vaginală sunt distruse, lăsând loc celor rele să se înmulţească peste măsură.
Vaginitele sunt de asemenea infecţii bacteriene, însă mai grave, iar simptomele pot include iritaţie (deci usturime), inflamarea vulvei, mirosuri neplăcute şi scurgeri anormale.
Trichomonas este o infecţie mai rar întâlnită, dar principalele simptome sunt usturimea şi mâncărimea în zona vaginală. Trichomonas este un parazit pe care îl poţi lua în timpul actului sexual neprotejat, iar alte simptome sunt scurgeri vaginale verzi-gălbui, groase, şi durere când urinezi.

| StefanAlex157 a răspuns:

Poate ai facut ceva cu cineva si avea ala cv la penis.