| AvalohAlyn a întrebat:

De ce apar alunitele si cum pot preveni aparitia lor? Nu imi plac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Aluniţele au denumirea de nevi melanocitari iar acestea apar se formează prin aglomerarea a mai mulot melanocite - celule ale pielii care produc melanină. Persoanele care au pielea mai deschisă la culoare au mai mule aluniţe.
Unele dintre ele sunt din naştere fiind aluniţe congenitale iar altele apar pe parcursul vieţii până la vârsta de 30 de ani.
Pentru a preveni depistarea târzie a melanoamelor e important să te monitorizezi cu atenţie pentru a vedea dacă apar aluniţe noi la câteva luni.
alunițe cu o culoare neregulată: î n mod obișnuit, alunițele nu prezintă mai mult de unul-două tonuri de culoare.
alunițele cu margini neregulate sau zdrențuit; conturul normal ar trebuie să fie uniform.
alunițe care au un aspect de crustă
orice mâncărime la nivelul aluniței
Înroșirea, umflarea și sâ ngerarea aluniței
>o aluniță de dimensiuni mari

| Holy2010 a răspuns:

Evita soarele. E cel mai important factor pentru aparitia noilor alunite si modificare celor existente.