| wacky a întrebat:

Din ce cauza apar alunitele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alunitele, sau nevii, sunt tumori benigne ale celulelor pigmentare din piele. Nu exista o cauza clara a aparitiei lor. unele sunt congenitale, apar ca urmare a dezvoltarii anormale a embrionului, altele apar in cursul vietii, in legatura cu expunerea la soare sau nu. Se datoreaza unei modificari suferite in acidul nucleic al unor celule, modificare care le permite sa se multiplice excesiv.

3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cauza lor este genetica. Sunt niste anomalii sangvine, locuri in care vasele sangvine apar la suprafata pielii.

| ingerash_1766 a răspuns:

Alunitzele sunt o boala, sau mai bine zis o anomalie a pielii, nu sunt grave, din pacate nu poti face nimic ca ele sa nu apara, in schimb daca vrei sa scapi de ele, se rezolva prin laser sau cauterizare, adica se ard,(la doctor, nu incerca acasa!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alunitele au legature directa cu stresul si depresia. Datoram aparitia alunitelor acestor factori pentru ca acestia (stres-depresie)determina modificari bio chimice.