| Polinco a întrebat:

De ce cand sunt acasa nu transpir nici macar un strop si cand sunt la scoala transpir de nu mai pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Explicatia este foarte simpla:
- cand esti acasa, este dimineata, seara si noaptea, deci este inca racoare si tu nu alergi prin casa si nici nu faci efort fizic, in plus, noapte dormi, deci nu ai motiv sa transpiri.
- cand esti la scoala, temperatura aerului este bine crescuta, iat tu alergi prin curtea scolii, pe coridoare, la ora de sport, te misti mai iute, deci acolo transpiri, pentru ca esti activ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil din cauza emotiilor, a stresului

| christall a răspuns:

Emotii, stres

| Porcusorul a răspuns:

Hiperhidroza de la o posibila cauza psihologica. Apare cand esti stresat, stai intr-un mediu care nu iti place, cand ti-e teama sau jena de ceva. Posibil sa-ti fie jena chiar din cauza ca transpiri mult, ceea ce va produce un cerc vicios pentru ca jena respectiva va duce la mai multa transpiratie. Daca aceasta este cauza, trebuie doar sa incerci sa te relaxezi si sa iti infrunti temerile.

| alexandru0995 a răspuns:

Eu cred ca conditiaa fizica prin pauze mai alergi, stresul la ore ////

| RedBull69 a răspuns:

Diferenta intre camera ta si cea de la scoala sunt diferite la tine in camera esti doar tu iar camera e mare dar la scoala camera e mare si nu e doar unu ca sunt 25-30 in camera respectiva unde sunt multi se face caldura mai ales aia care stau imbracati de zici ca e iarna stai in tricou si vezi cum e in ora lasati geamurile deschise sa iasa mirosul neplacut si pentru aerisire

| Anonimacuprobleme a răspuns:

Pentru ca esti in natura, te misti mai mult iar corpul elimina substanțe sub forma de transpirație. E normal, dar daca e mirositor, ia-ti un deodorant cu tine si cand ai unde, sterge-te cu un servetel si da-te cu deodorant apoi.