| fugera a întrebat:

De ce cand ti se recolteaza probe de sange unele persoane au tendinta sau chiar lesina si altele nu. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este marea teamă de acul cu care se recoltează.
În știința medicală este cunoscută sub denumirea de belonefobie.
Pa, pa.

| cristi202 a răspuns:

Cind donam singe, nu lesinam, insa stiu ca eram citeodata oarecum slabit dupa aceea (mai ales datorita faptului ca nu trebuie sa maninci nimic pina dupa donare, ori eu am probleme daca nu iau masa de dimineata). Nu am mai donat, pentru ca cei de la Centrul de donare din Timisoara au intrerupt un contract cu un restaurant din zona prin care cei ce donau aveau dreptul la o masa. Eu o luam imediat dupa donare, si nu simteam nici un efect (si era mincare buna, multa, consistenta, plus un desert delicios!happy ), dar, in ziua cind nu a mai existat acea masa, am mers acasa sa maninc, insa pina am ajuns acasa m-am simtit foarte slabit, si a trebuit dupa aceea sa treaca doua-trei zile ca sa ma refac. Ideea de a merge cu mincare la mine ca sa maninc imediat dupa donare, nu mi-a suris deloc.happy Iar pina sa ajung sa iau alimente de pe bonurile primite de la magazinul care era departe de Centrul de donare, era ca si cind as fi ajuns pina acasa.
Eu cred ca, dind singe, pierzi din energia ce o ai, iar persoanele mai sensibile fizic, o resimt, incit pot sa si lesine. Altele, sunt mai viguroase, si nu simt nimic. Eu eram sensibil pentru ca nu aveam ocazia sa maninc acasa dimineata la plecare. daca as fi putut minca, probabil nu as fi avut nici eu nici o problema. Insa de asta nu mai donez, mi-e groaza ca nu pot minca, si ca sunt sensibil dupa aceea.

| littleblackgirl a răspuns:

Ar putea fi mai multe cauze.
1. Nu suporta sa priveasca si atunci li se face rau
2. (Si cel mai des intalnit) in momentul in care iti ia sange, iti ia o anumita cantitate mai mica sau mai mare. Pana cand corpul Isi revine din aceasta "lipsa" ca sa zic asa, te poti simti slabit.

| Azµre a răspuns:

Emoțiile sunt de vină și tensiunea mică!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Persoanele respective sunt mai emotive, mai fricoase, probabil le e teamă de ace sunt sensibile când văd sânge, asta se întâlneşte la persoanele care au hemofobie.
Te pup!

| Epigonul a răspuns:

Termenul potrivit pentru acest tip de frica este hemofobie.La fel ca multe alte temeri, hemofobia este una dintre ele, destul de frecvent intalnita.Aceste tipuri de temeri, se pot baza de asemenea pe experienta de viata a persoanei in cauza, dar nu neaparat, cred ca pot fi mostenite si genetic.

| lifeonlyforlove a răspuns:

Poate ca nu suporta sa priveasca singele sau poate lipsa de viatmine, hemoglobina scazuta.

| fugera explică:

Nu imi este frica de ace sau treburi de genu asta dar am tendinta sa lesin ma fac alb la fata ametesc. am uitat sa spun asta mi se intampla numai cand mi se ia sanga fara sa mananc inainte. in rest nu am treaba

| ItalianoVero a răspuns:

Eu de exemplu, incep sa vad alb de cand imi da cu spirt pe venelaughing ca dupa aia stiu ce urmeaza.

| I3lacK a răspuns:

Poate din cauza emotiilor

| Patru_Ionut_1988 a răspuns:

Lipsa de calciu presupun

| Pustiu_Cosmin_1995 a răspuns:

Au tendinta

| IdekaKarry a răspuns:

Pai din cauza cantitatii de sange daca au putin sange si i se scoate corpul are tendinta de a lesina ca sa se pota regla cantitatea de sange