| Girly97 a întrebat:

Pentru medicina muncii se recolteaza sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sange se recolteaza inainte de angajare la medicina muncii, doar in situatia in care meseria o impune.
Daca sunt sofer pe taxi nu stiu daca este necesar sa am analize la sange, dar daca lucrez ca bucatar sau macelar da este necesar
Legea 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor reglementeaza aceste aspecte!

| Simpatic a răspuns:

#siriusblack : Legea 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor arata care sunt meseriile si ce analize si teste se fac in functie de compusii chimici cu care se intra in contact : una e cu cobalt, alta cu nichel, crom, clor si compusi, hidrocarburi etc fiecare meserie si analiza variaza mai ales in functie de ce periculozitate exista in acea meserie, ce risc!

| siriusblack98 a răspuns:

Cred ca astia care au zis ca se recolteaza, nu au lucrat o zi in viata lor. NU se recolteaza sange pentru medicina muncii. Am facut recent medicina muncii la spitalul Regina Maria si nici macar glicemia nu mi-au luat-o. Btw, a nu se confunda totusi un banal test glicemic cu recoltarea standard de sange.

| xerxes1 a răspuns:

O picatura pentru glicemie.

| Girly97 explică (pentru xerxes1):

Atunci inseamna ca pot manca sau bea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Nu