| WhatABeautifulDay a întrebat:

De ce dupa ce te imbeti, devi si mai beat daca fumezi? E o intrebare destul de ridicola, dar am observat ca daca cineva care e deja destul de beat incepe sa fumeze (tigari normale, nu canabis) devine si mai ametit, nici sa mearga/vorbeasca nu mai poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu vad aspectul ridicol al intrebarii; intrebarea mi se pare chiar buna. Nicotina este transportata de hematii, si ocupa cam 20%, 25% din hematii, ca urmare aceste hematii nu mai pot transporta oxigen, or, privat de atata oxigen tocmai cand are nevoie, omul este efectiv mai beat, nu doar pare.

| alex15ccc a răspuns (pentru minrest):

Nicotina nu este transportata de hematii, poate de proteinele din sange. ce ai vrut tu sa spui este ca monoxidul de carbon se leaga de hematii si inlocuieste oxigenul...

| minrest a răspuns (pentru alex15ccc):

Proteinele din sange... proteina care transporta nicotina este arhi-cunoscuta hemoglobina, si se gaseste in hematie, asa ca afirmatia mea e corecta. In plus, se manifesta si fenomenul mentionat de tine, care agraveaza si el situatia si starea fumatorului.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu e fumator in general, fumeaza rar etc, da, se amesteste mai rau daca si fumeaza cand bea.

| Donsavas a răspuns:

"Beat",drogat..amețit...de fapt cat mai inconștient. Cam asta vor cei care abuzează de drogurile astea legale. Vor sa nu mai stie de ei.

| alex15ccc a răspuns:

Nu, de fapt din contra, nicotina este un stimulent al nervilor, cand fumezi inima pompeaza mai rapid, tensiunea creste, iar creierul elibereaza niste substante care dau impresia relaxarii si placerii.

| skyes26 a răspuns:

Pai despre asta este vorba, ba da canabis relaxează corpul după băutură și mușchii. iti da o stare recreativa și comodă părerea meahappy Crăciun fericit!laughing