| anonim_4396 a întrebat:

De ce după o vârstă, medicamentele nu își mai fac efectul/nu mai au nici un efect asupra unor simptome ale unei/unor boli?
O cunoștință, femeie, a decedat recent în urma unui infarct.
Avea 72 de ani și lua medicamente pentru inimă. Nu știu exact ce boală avea dar avea și alte simptome: o dureau picioarele, adesea brațele și stomacul.
Lua medicamente prescrise de medicul de familie.
Cu câteva zile înainte să moară, s-a plâns că obosește foarte repede, chiar după executarea unei activități ușoare, cum ar fi să spălatul vaselor.
În cazul de față se observă clar că medicamentele nu își mai făceau efectul, deși ea spunea că le lua în cantitatea și la orele prescrise de medic.
Nu era fumătoare, nu consuma alcool, mânca relativ sănătos și nu era în depresie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Medicamentele în sine nu pot ține pasul cu stările avansate ale unei boli a celor îmbătrâniți, cel mai probabil referitor la ingredientele folosite și gramajul inclus din fiecare. Unele medicamente mai slabe își fac efectul doar pentru copii, altele mai puternice doar pentru adulți și doar câțiva învârstă. Boala în sine e prea periculoasă pentru ca medicamentele să vindece ceva, iar organismul în sine este în continuă degradare, și unele funcții, simțuri, puteri, se pierd pe drum...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentele NU te vindeca, doar iti usuraeza starea de rau pe care o ai, din cauza bolilor pe care le-ai facut.
Este evident ca femeia respectiva a avut probleme mari cu inima, care probabil necesita operatie sau repaus total in spital, dar ea a ignorat sfatul medicului, sau a refuzat operatia, fiindca o pastila nu iti poate insanatosii inima si nici vindeca.
Evident ca nu era "relativ sanatosa", odata ce a facut infarct si a murit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice medicament este doar un ajutor pentru organism, nu îl inlocuiește. Contribuie la vindecare, dar nu vindecă. Când moare din cauza bolilor, organismul este grav deteriorat iar medicamentele nu pot înlocui organele stricate sau să le repare.

| Catrice a răspuns:

Dacă le lua de ani buni, zeci de ani, organismul se obișnuise cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se degradează organele, organismul, sistemul imunitar.