| croissant a întrebat:

De ce femeile oricat de mult si-ar dori nu pot avea copii? Din ce cauza sau din ce boala? Si cum s-a manifestat aceasta boala? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe locul fruntași este stresul, apoi disfuncțiile hormonale, etc.
Să nu uităm că și bărbații au probleme de sterilitate, nu trebuie să aruncăm privirea numai sprea ea!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista numeroase boli care pot determina infertilitate la femei: o anexita netratata la timp, sindromul de ovar polichistic, uterul infantil, dezechilibre hormonale diverse ovariene, tiroidiene, suprarenaliene, hipofizare, sindroame genetice, etc

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La cât de mult și scris, trebuie, conform regulamentului să dai și sursa copierii!
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Infertilitatea femeilor pot fi din mai multe motive, dezechilibre hormonale, infectii ale organelor genitale si ale anexelor, malformatii congenitale sau dobandite ale organelor de reproducere.
Si alimentatia incorecta este unul din vinovatii principali pentru aparitia infertilitatii.