| lorena66 a întrebat:

De ce imi e foarte frica sa vomit?
Cand merg in parcuri de distracție cu Roller coaster-uri sau alte prostii tin neaparat sa stau cu cineva cunoscut sau singura pentru ca nu vreau ca altcineva sa vomite langa mine desi stiu ca șansele sunt mici. Sau cand merg in excursie cu clasa, imi pun degetele in urechi cand aud pe cineva vomitând. O data sora mea a venit putin băută acasa si mi s-a facut rau cand mi-a zis desi nu facuse nimic. Iar cand tatal meu vomita in baie acum cativa ani si puteam sa aud mi-am pus degetele in urechi din nou si la fel si surorii mele care totusi dormea. Ce as putea sa fac? Colegii mei nu au nicio reactie cand cineva vomita, unii chiar se si uita. Eu mananc orice, n-am intoleranta la nimic (doar ca nu-mi prea plac lactatele) si cand imi e rau prefer sa stau asa ore bune decat sa vomit. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fobie de a vomita cineva langa ea

3 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Nu e nimic in neregula cu tine. Vomitatul este modul natural al organismului de a elimina toxinele sau de a se adapta cand esti anxios.Nu ai ce sa faci, nu mai sta cu oameni care beau si vomita, sau daca esti in parcul de distractii si ti se face rau respira adanc si spune-ti ca va fi bine si bea multa apa.
Poate esti putin mai sensibila, dar e perfect normal.Amineste-ti ca e modul prin care organismul se adapteaza la situatii mai ciudate.

| RKBlue a răspuns:

"De ce imi e foarte frica sa vomit?"
De la senzatia naspa...
Nu e prea placut sa vomiti.

Dar nu inteleg persoanele care vomita pe masina si nici persoanele care vomita cand ii vad pe altii vomitand.
M-am uitat la altii vomitand si nu mi-a venit nici macar o senzatie de rau.
Fiecare e construit diferit si are rezistenta diferita la diferite lucruri...

| Goddessss a răspuns:

Ce întrebare de cacao...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Fobie de a vomita cineva langa ea