| Cristian23B a întrebat:

De ce imi "fuge" un ochi? Dimineata cand ma trezesc, sunt ok (simetrici, daca ma pot exprima asa) - dar pe parcursul zilei mai ales cand e soare unul se uita in alta directie. Aveti idee de ce si cum se poate repara? (Am 17 ani) Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Se numeste "strabism" sau, popular, "ochi lenes".
Problema descoperita la varsta frageda se poate corecta prin exercitii specifice.
Dupa o anumita varsta, numai interventia chirurgicala rezolva acest disconfort suparator.

2 răspunsuri:
| ziptrack a răspuns:

De ce nu alegeti sa va refaceti vederea? La urma urmei, ochii nu sunt decat niste muschi care se slabesc in timp iar refacerea necesita doar 10-15 minute pentru cateva luni.

Cautati pe internet "metoda Bates ochi" sau pe Youtube.

http://www.scribd.com/......toda-Bates
http://www.youtube.com/watch?v=8cZN3ESTzOI

Sunt si nenumeroase carti cu referire la acesta metoda inventata acum 100 de ani sau mai mult.

| secrrettt012 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema de cand sunt mica. Trebuia sa port ochelari de la vreo 6 ani. Dacă îi purtam atunci acum nu mai aveam nimic... pe la 17 ani au început să îmi obosească ochii mai rau, sa nu mai vad la departare si am fost la doctor. Acum trebuie sa port ochelari permanent. Mi-a spus ca se poate rezolva si cu operație(cu laserul din cate am inteles). Mi-a recomandat sa o fac pe la vârsta de 22 de ani, dar după o perioadă de 10-12 ani aproximativ aceasta trebuie refăcută.