| Chuck_9194 a întrebat:

De ce imi ies ochii rosi atunci cand mi se face o poza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NikoIsDirectioner a răspuns:

Paiapare în unele fotografii atunci când nu există lumină suficientă pentru o expunere de calitate şi este folosit blitz-ul. În condiţiile de iluminare care necesită folosirea blitz-ului, pupila se dilată pentru a lăsa suficientă lumină să pătrundă în ochi, astfel încât imaginea să se formeze corespunzător la nivelul retinei. Însă, în momentul declanşării blitz-ului, pupilele nu sunt pregătite pentru o lumină puternică, neavând timp să se comprime. Drept urmare, o cantitate mare de lumină pătrunde în ochi şi se reflectă la contactul cu fundul de ochi.

Culoarea fundului de ochi este dată de un pigment, melanina, care se găseşte în special în compoziţia epiteliului pigmentat al retinei. Deşi la multe animale acest epiteliu este de culoare neagră, la oameni este maroniu. Efectul este mai pronunţat în cazul oamenilor cu ochii de culoare deschisă şi la copii, pentru că la aceştia toate ţesuturile oculare au în compoziţie mai puţină melanină, maroniul având o nuanţă mai deschisă, iar contrastul realizat prin alăturarea nuanţelor naturale ale ochilor cu roşul retinei amplificând şi acesta efectul. Roşeaţa pupilelor din fotografiile care prezintă acest efect de ochi roşii este dată deci de reflexia lumini

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Pentru ca lumina blitzului iti reflecta din iris inapoi in aparat. ai functia red eye reduction care face blitzul sa bata de 2-3 ori ca sa scape ochiul de efectul de reflectare.

| Vögeln a răspuns:

Aparatul e de vinatongue
Ori nu e setat(eu am la apartat o chestie care regleaza sa nu am ochii roshii)
ori nu e destul de performantsad
->eu am apartaul de la Nikon(firma) si are 12 Mp
Sper ca te'am ajutat.winking
funditabatting eyelashes?

Răspuns utilizator avertizat
| rolfenstein a răspuns:

Pentru ca esti un vampir nu ti.ai dat seama?happy

| NightQueen_3013 a răspuns:

Ma amuza cel mai mult faptul ca ai pus intrebarea la categoria "Sanatate". A... si nu stiu de ce.