| pitbullbulterier a întrebat:

De ce imi tremura mainile? Am 13 ani, de fumat nu fumez, nu consum alcool, cafea nu beau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Masturbezi? Sau poate ai o boala de sange! Du-te intai la medicul de familie, sa va consulte si sa va scrie o trimitere catre policlinica pentru a putea sa-ti faci niste analize la sange si la urina si apoi vii sa iei rezultatele si du-te la medicul de familie si sa va spuna ce aveti de se tremura mainele si va trimite spre consult la un anume medic specialist! Multa sanatate si insanatosire grabnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ar fi bine să mergi la un neurolog dacă te deranjează tremorul. Tremorul mâinilor indică probleme cu sistemul nervos vegetativ. Iar dacă eşti să zicem şi instabilă emoţional, nu faci decât să întreţii această stare. Tremorul mâinilor indică şi că eşti o persoană foarte nervoasă. Trebuie să scapi de angoasă şi să nu mai reacţionezi emotiv la orice fleac.
Magneziul ajută de asemenea la buna funcţionare a sistemului nervos.
Te pup!

| zHeArTz a răspuns:

Poate ai vreo boala, du-te la doctor

| meli120 a răspuns:

Se poate si daca ti-ai puscat degetele de multe ori pentru un anumit timp! Daca se accentueaza la am emotii,la stres :ar putea fi vb de o distonie neurovegetativa,de o hiperexcitabilitate a sistemului nervos vegetativ,si sa iei niste medicamente pe baza de plante,de ex:RHODIOLIN, ACIDOPHILUS, NONI, POWER MINS, cauta daca vrei detalii despre ele pe adresa www.calivita.com.
Din cate stiu:ar putea fi vorba si despre tremor psihogen; sau un tremor benign esential pentru care neurologul va poate recomanda si un tratament cu un betablocant; Tremorul mai poate apare si in alte situatii ( hipertiroidie, alcoolism, insuficienta hepatica).
Se zice ca poate fii si din cauza lipsei de calciu.
Tremorul tau e de cauza neurovegetativa. Medicamentul Propranolol este foarte bun mai ales la persoanele emotive. Atentie la doza. In doze nu prea mari are destul de multe efecte adverse. Daca esti hipotensiva e conraindicat. Alte medicamente care diminua tremorul sunt Xanax, Extraveral care produc usoara somnolenta si dependenta. Paracoxal alcoolul scade imediat puternic tremorul dar in abuz...
se pot prescrie multe depinde de caz la tremuratul mainilor sau mai ai ceva simptome:poti primi magneb6. aspacardin si calciu. si dupa ce termin acel tratement ( daca nu se schimba nimic ) se trece sub propanol si sedocalm.
sau tratamente naturiste si anume capsule din ulei de peste cu omega 3

| pitbullbulterier explică:

Mananc foarte bine (dar pun foarte greu pe mine kilograme), si nici nu-mi trosnesc degetele.
Mai imi tremura cand sunt in clasa cu colegi, cand stau cu o fata de care imi place si uneori cand mai ma scoate la tabla (chiar daca stiu lectia sau exercitiul).

| anyone2013 a răspuns (pentru pitbullbulterier):

Cred ca emotiile iau putere asupra ta, se intimpla si la mine foarte des sa tremur la scoala, dar incerc sa ma stapinesc si sa ma relaxez

| blonda90 a răspuns:

De mancat, mananci?

| PhooThay a răspuns:

Este pe sistem nervos din cate stiuwinking Mergi la un doctor, e posibil sa ai probleme cu tensiunea / ceva cu nervii... Si mie imi tremura, dar eu nu-mi fac griji pentru asta laughing Sunt si mai "batran"

| Noitra a răspuns:

Ai probleme cu tiroida.

| Enistein05 a răspuns:

Probabil îți pocnești degetele foarte des.