| SpoiledBrat a întrebat:

De ce îmi tremura mâinile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Nmb

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu putem sti nici noi. Mai ales daca nici tu nu sti.

| Lidia09 a răspuns:

Probabil ai avut o situație de stres

| eduardie0 a răspuns:

Există mai multe motive posibile.

Anxietate sau stres
Oboseală
Consumul excesiv de cofeină sau de alcool
Scăderea de zahăr din sânge (glicemia scăzută)
Scăderea nivelului de potasiu, calciu, magneziu
Medicație

Tremuratul mâinilor poate fi un simptom al anumitor condiții medicale, cum ar fi tulburările tiroidiene sau altele. Dacă tremuratul este persistent şi te îngrijorează, du-te la un medic in loc sa întrebi aici.

| F6x5 a răspuns:

Tremuratul mâinilor poate fi cauzat de mai mulți factori, iar motivele pot varia de la stres, oboseală sau anxietate, până la afecțiuni medicale mai serioase. Unele dintre cauzele comune ale tremuratului mâinilor includ consumul excesiv de cafeină, stresul emoțional, oboseala, lipsa somnului, anxietatea sau lipsa de nutriție adecvată. Totuși, în unele cazuri, tremuratul mâinilor poate fi asociat și cu afecțiuni medicale precum boala Parkinson, tulburările de anxietate sau dezechilibrele hormonale. Dacă tremuratul mâinilor persistă sau devine sever, este important să consulți un medic pentru evaluare și diagnostic adecvat. Un medic poate determina cauza exactă a tremuratului și poate recomanda tratamentul sau gestionarea corespunzătoare a acesteia.

| georgeul1337 a răspuns:

Tremuratul mâinilor poate fi cauzat de:
Consum excesiv de alcool / cofeină
Situații de stres
Oboseală
Anxietate
Glicemie scăzută
Scăderea de potasiu, calciu
De asemenea, tremuratul mâinilor poate fi asociat cu Parkinson, însă aia este o boală rară.

| Mateo1282 a răspuns:

Nu ați precizat exact și alte simptome, așa că am sa îți spun cele mai posibile cauze ale tremurului dumneavoastră de mâini. Acest tip de tremur poate fi cauzat de mai multe boli, și ar fi recomandat sa vizitezi un medic. Dar mai este posibilitatea să îți tremure mâinile din cauza anxietății, depresiei, frigului, stresul post-traumatic sau chiar panică. Cel mai recomandat este sa mergi la un doctor. Multă sănatate!