| iulian_9579 a întrebat:

De ce in unele cazuri ti se ia sange din deget si deseori din vena? Sangele din deget se foloseste pentru alte analize? Nu este acelasi cu cel din vene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sange din deget se mai ia si pentru analizele pentru ITS-uri (infectii cu transmitere sexuala), in care se dau rezultatele pe loc (10 minute).

| maria a răspuns:

Sange din deget ti se recolteaza pentru o analiza care se face pe moment si nu este necesara o cantitate mare, cum ar fi glicemia. Te inteapa cu un act steril, iti sterge prima picatura de sange si pune pe lamela a doua picatura.Aceasta analiza se face in special sa determine nivelul glicemic, daca te suspecteaza de diabet. Sangele este acelasi, si cel din deget si cel din vene.Pentru restul de analize este necesara recoltarea sangelui din vena si punerea lui in eprubete sau sticlute sterile pentru a-l procesa in laborator si a-l supune marcarilor si substantelor specifice, in functie de tipul analizei solicitat de medic.Sanatate multa si curaj.

| matchpoint a răspuns:

Pentru analaizele care necesita o mai mare cantitate de sange iti iau din vena, iar de exemplu pentru testele de diabet iti iau din deget.

| cristina21 a răspuns:

Si pentru grupa sanguina se i-a sange din deget...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sangele din deget este capilar, adica din vasele mici, si este oarecum filtrat fata de cel din venele mari