| votkas a întrebat:

De ce iti cad dintii sau se degradeaza dupa ce te lasi de baut / fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Eu m-am lasat de fumat dupa 30 de ani de fumat si nu mi-au cazut dintii. Secretul? Spalatul des pe dinti.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu sunt ingrijiti. Indiferent daca esti fumator/bautor sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Alcoolul si fumatul scad sistemul imunitar si imbolanavesc corpul.
Ca atare, atat organele interne, cat si dantura, parul, unghiile, au de suferit de pe urma acestor substante nocive, pe care le bagi in corp in cantitate mare sau de foarte multa vreme.
Degradarea sanatatii nu incepe dupa ce te lasi de alcool si fumat, ci din timpul cand le consumi, doar ca nu sesizezi inca, pana nu-i prea tarziu si incep sa iti casa sau sa te doara sia tunci opresti consumul lor, dar este tarziu, pentru ca ele continua sa cada.

| aXy99 a răspuns:

Nu cred ca se degradeaza dupa ce te lasi, ci in timpul in care consumi substantele respective.
Nu stiu daca alcoolul afecteaza si el prea tare dantura, mai ales daca te speli pe dinti.

| ziftode a răspuns:

E posibil, insa asta e doar "educated guess" e ca intrii in servaj, care e un soc pentru organism, moment in care pe, perioada aia esti si foarte slabit, adunand cu asta efectele nocive ale dependentei de alcool/nicotina, obtii efecte foarte naspa, foarte posibil si ce spui tu!