| floareaalbastraa25 a întrebat:

De ce iti poate veni menstruatia de doua ori intr-o luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pentru ca un ciclu normal e la 28 zile sau chiar mai putin, iar lunile au mai multe zile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca este posibil!

Cand ai ciclu menstrual regulat la 28-29 de zile, se intampla sa ai 2 cicluri in aceeasi luna, cand primul apare la inceput de luna pe data de: 1-2 sau 3 ale lunii si apoi urmatorul ciclu apare pe 28-29 sau 30 ale lunii, adica la sfarsit de luna, asa cum este programat genetic.

Nu uita: luna are 30 si 31 de zile, deci este posibil sa vina ciclul de 2 ori intr-o luna, intr-un mod foarte normal si natural!

| Fatamuntilor a răspuns:

Da
Daca de exemplu ai ciclul la 28 de zile.Sa zicem ca ai prima data pe data de 1, apoi pe 28!
Problema e daca menstruatia e la mai putin de 21 zile! Daca e asa, mai ales daca ciclul tau este regulat, solicita o trimitere la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal sa iti vina de doua ori intr-o luna menstruatia, însă dacă acest lucru s-ar întâmpla probabil ar fi cauzele urmatoare:
•prezența unui polip
•iritarea colului uterin
•contracepție nepotrivită
•sau chiar o problemă ovulatorie
Ori eventual o posibila sângerare, însă cel mai bine consulta un medic pentru ca acest lucru nu este normal sa ai de doua ori pe luna menstruatia