| Anonima568 a întrebat:

Menstruatia poate veni mai devreme? asta e a 2-a luna si mie luna trecuta mi-a venit cam pe 21

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, un ciclu menstrual trebuie sa aiba durata constanta, cuprinsa intre 24 si 35 de zile. Deci, la tine, ar fi perfect normal oricand ar veni intre 14 si 25 aprilie. Nu ai de unde stii daca vine "mai devreme" fiindca nu ai cu ce sa o compari. Oricum, in primele luni, menstrele pot fi oricat de neregulate, fara ca asta sa aiba vreo semnificatie negativa.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Normal ca poatehappy mai ales pentru ca nu e reglatahappy nu o sa iti vina pe data fixa cel putin mie imi vine de 2 ani si niciodata consecutiv in aceeasi zihappyopate veni mai devreme sau mai tarziu nu conteaza, stai linistitahappy

| ღViS3CoLoRaT3ღ a răspuns:

E normal, la unele fete le vine chiar si de doua ori pe luna, asta variaza pana a un moment dat.Corpul tau trebuie sa se obisnuiasca, iar peste cativa ani va veni regulat pe aceeasi data.big grin

| whiterose26 a răspuns:

Ciclurile menstruale nu sunt intotdeauna normale, deci este ok daca ti-a venit acum ciclul, stai linistita.:*

| SmileSiAtat a răspuns:

Este absolut normal.Deoarece este neregulata si poate sa dureze doi-trei ani pana sa fie regulata.La unele fete menstruatia poate disparea cativa ani si dupa aceea sa reapara. Data dintre fiecare menstruatie difera de la o fata la alta. Data dintr-o menstruatie si cealalta normal este in jur de 28 de zile dar poate fi si de 21-35 de zilebig grin
Sper ca te'am ajutat:*

| ionicutza1234 a răspuns:

Da.in primul an menstruatia este neregulata