| Coman_Cristina_2001 a întrebat:

Bună, am 12 ani și sunt la pubertate ma simt grea la bună de câteva zile și ma balonez repede cum ar fi când mănânc semințe, beau ceai de tei sau apa minerala. Ciclul nu mi-a venit luna asta. Luna trecuta mi-a venit pe 18. Am dureri de burta care sunt suportabile. Nu doare tare. Și ma dor sanii dar sunt moi. Trebuie sa ma îngrijorez?
Multumesc❤

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Evita sa mai bei/mananci cele enumerate si sa vezi ca se schimba treaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa manaci seminte d enici un fel, ar trebui sa manaci mai putina fibra si seminte, sa mamanci mai mult supe si mancaruri foarte usoare, ceai de sunataore.
Evita orice te-ar putea imbalona! Sucurile si apa minerala sunt interzise pentru ca imbaloneaza!

Cat priveste ciclul menstrual, este normal ca la inceput sa-ti vina la cateva luni, uneori necesitand 1 an intreg pana se regleaza si vine lunar.

| Coman_Cristina_2001 explică:

Burtă**