| AvalohAlyn a întrebat:

De ce mi-a zis doctorul psihiatru sa fac miscare(orice fel) ca ma ajuta si sa nu ma bazez pe suplimente ci pe miscare? Ce imi face miscarea ca nu inteleg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Hai să le luăm pe rând, zic doar câteva... Ideea e că ți-a spus foarte bine și cu siguranță e calea spre vindecare. Ai încredere și o să vezi.

- mișcare => un corp atractiv, îți faci mai ușor prieteni. Când stai și povestești cu prietenii nu te mai concentrezi pe propriile dezamăgiri și ieși frumos din starea aia. Mișcare poate însemna desigur și jocuri de echipă, în care din start ai oameni cu care relaționezi.
- mișcarea e o activitate în sine, una care te ține ocupat. Poți să adaugi și alte activități, mai ales lucru manual, ceva ce te ține activ și te face să uiți întrebări și gânduri care îți fac rău.
- mișcarea și sportul au de a face și cu cumpătarea. Renunți la alcool de exemplu și de toate problemele care le aduce cu el (nu puține).
- mișcarea rimează și cu o alimentație sănătoasă. Că dacă îți pasă de corpul tău suficient încât să practici mișcare regulată o să vină de la sine ideea să adaugi și alte schimbări pozitive. Gen: hai să mănânc mai multe zarzavaturi, fructe proaspete, cereale și legume.
- mișcarea te ajută și în ce privește somnul. Exercițiu fizic + o cină ușoară e super. Dacă nu vine instant stai comod, mai citești o carte și tot vine într-un mod liniștit.
- mișcarea te ajută și să-ți formezi o postură a corpului care te ajută să gândești pozitiv. Observă cum stă o veveriță adunată și cât e de fricoasă. Așa stăm și noi uneori, ne adunăm ghem și ne facem mici. Dar sportul te face să stai drept să ai o ținută elegantă. Când te gândești la lucrurile bune, care îți aduc satisfacție te umpli de recunoștință.
- mișcarea rimează cu speranța, pentru că un corp sănătos ajută mintea. O minte sănătoasă o să-ți dea speranță pentru viitor, o să elimine îndoiala, frica, anxietatea. E vorba de acel echilibru chimic și hormonal pe care încearcă și medicația să ți-l dea, dar care poți să-l obții trăind cât mai sănătos / activ.

Corpul e făcut pentru mișcare. Fă cât îți permite, dar vei progresa mereu și așa funcționează.

Medicația, când e necesară (și asta o constată medicul) e ceva temporar până când rezolvi cauzele. Faptul că deja medicul îți zice de mișcare că ar fi suficientă (sau aproape suficientă) e perfect. Ești pe drumul bun. Curaj!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil n-ai nici o boală și doar asta îți lipsește (ești sedentar?)

| minrest a răspuns:

Sa iti spun cum iti face bine miscarea la psihic, nu mai termin pana maine. Iti spun doar ca dupa ce faci miscare in forta, vreo doua ore, ceva cardio, te simti extraordinar de bine, esti fericit si optimist, datorita endorfinelor naturale de care e plin creierul atunci. Si nu cred ca mai e nevoie sa iti explic, ce utila ii e o astfel de stare, o data la doua zile, unui om deprimat.

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca miscarea e sanatoasa, lol. Si pentru fizic, si pentru psihic. Sedentarismul e boala curata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuta-ne sa intelegem contextul. De ce ai fost la psihiatru? Ce problema ai? Cand se manifesta?

| Raducons a răspuns:

E buna miscarea, dar nu ajuta pe termen lung in cazul problemelor de natura psihiatrica si mie mi-a recomandat la fel si ies cu bicicleta cate o ora in fiecare zi, adevarul este ca iti mai schimbi gandurile, asta pana te confrunti iar cu ele.Eu cred ca cel mai bun tratament este sa fii singur o perioada, adica sa locuiesti singur nu in sensul sa nu ai partener.Eu nu vad cum se mai poate vindeca o boala psihica, cel putin la mine nu se schimba nimic desi fac tot ce trebuie,

| AvalohAlyn explică (pentru Raducons):

Ai fost la psihiatru? Ti-a dat tratament? Il iei?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexDarius3 a răspuns:

Ce nu iti face mai bine zis. Miscarea pe langa faptul ca iti face numai bine la fizic te ajuta si sa scapi de depresie. Suplimentele sunt doar niste adunaturi de chimicale sau rahaturi cu efecte secundare, unele merg, altele nu merg si sunt scumpe unele. Miscarea este gratis si ajuta pe toata lumea la toate capitolele chiar si la prietenii. Eu in perioada generalei mi-am facut o groaza de prieteni printre baieti prin faptul ca eram bun la fotbal, handball, basket etc. De obicei tocilarii care nu faceau sport si dupa 10 secunde de alergat simteau ca mureau erau singuratici pentru ca pur si simplu nu puteau sa faca nimic legat de efort fizic si ramaneau ultimii cu alte fete, chiar ei erau considerati niste fete. Mereu cand faceam sport eram fericit, chiar mai chiuleam de la orele de mate, religie si romana doar ca sa dau cate un meci