| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi se inegresc bijuteriile de argint pe care le port? Am o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Argintul se inegreste si daca nu e purtat...in timp!
Depinde de calitatea aliajului din bijuterii...
Exista solutii de albit argintul!
Curata-le mai des!
Daca aplici pe ele lac de unghii incolor, previi inegrirea!
Fereste-le de apa, apa cu sulf si transpiratie!

16 răspunsuri:
| jolie_3446 a răspuns:

NU. Le poti curata cu otet caldut, pasta de dinti sau cu solutii speciale pentru asa ceva.

| littlesunshine a răspuns:

Eu nu inteleg o chestie."Argintul inegreste de la sarea din transpiratie". dar de la bicarbonatul de sodiu ". o sa straluceasca mai ca si nou" interesant, nu? Asa... off topic. just for funrolling on the floor

| georgesur a răspuns:

..ar trebui verificat "argintul"! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inegresc bijuteriile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nici o boala. Cine ti-a spus este la fel de prost ca si cel care mi-a spus mie. Argintul inegreste de la sarea din transpiratie. Ca sa-l cureti fierbel 5 min intr-o oala cu bicarbonat de sodiu dupa care il freci cu peria de dinti dar nu cu pasta de dinti ci tot cu bicarbonat o sa straluceasca mai ca si nou

| DEVIL32 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat aceasta varianta chiar acum. Am terminat de cateva minute operatiunea curatirea argintului.
Sincer, daca mi-as mai aminti cum arata cand am cumparat bratara, v-as putea spune daca arata mai bine decat la inceput. happy
A iesit frumos. Luceste super momentan.
daca e necesar va mai tin la curent cu durata de viata a luciului happy

| Enikoroza a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună. Le-ai fiert în apa cu bicarbonat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca se fierbe in bicarbonat de sodiu si dupa aceea se freaca cu bicarbonat de sodiu intrebarea e simpla cat ramane impecabil? sau trebuie sa fac asta odata la 2 zile...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge bine si cu scrum de tigara big grin crede-ma chiar acum am incercat si straluceste poate nu ca nou dar chiar merge chestia astawinking daca ai reusit cu alt ceva anunta-ma si pe mine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista servetele, uscate sau umede, speciale pentru curatarea argintului!

| TaLyDa a răspuns:

Buna.Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru doar ca eu am un lantic din argint de 6 ani si intr-o dimineata l-am gasit inegrit.Cu o zi inainte nu avea nimic..nu a avut pana acum nimi.intr-o noapte s-a inegrit.Iar acum mi se inegresc si cerceii. are ceva?

| alexutzu1981 a răspuns:

Depinde si de ph-ul pielii. La unii se inegresc mai repede, la altii mai putin. Exista solutii speciale pentru curatat bijuterii, care nu doar curata, ci si intretin, mentin luciul pe o perioada cat mai mare.

| jasmina a răspuns:

Argintul care are marca 925 se innegreste mai greu fiindca e mai fin fata de marca 800 dar in timp in contact cu aerul se formeaza oxid pe suprafata. Dar din pacate si diferite boli pot cauza innegrirea, cum ar fi boli de rinichi sau ficat.

| Bijuterii1 a răspuns:

Calitatea aliajului de argint este cauza. Cel mai bun argint este argintul 925!

| Pintea_Mirela_1998 a răspuns:

Am inel din argint 925. A inceput sa se inegreasca la mai putin de o luna de la procurare. Habar nu am de ce