| maria344556 a întrebat:

De ce nu e bine sa mananci varza dupa operatia de apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Jasmina00 are dreptate. Nu te lua dupa idioti. Eu sunt operat la intestine de 2 ani si nici acum nu am curajul sa mananc mancaruri care fac gaze ca ma doare. In mediul umed ranile se vindeca mai greu. O operatie de varicocel m-a durut peste 15 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Varza, fasolea boabe, mazarea si bauturile acidulate nu sunt recomandate dupa operatia de apendicita deoarece produc gaze si poat creea inflamatia si gaze in intestine, afectand zona deja sensibila de la operatia de apendicita.
Nu uita, taietura este micuta afara, dar inauntru de unde s-a taiat apendicele, este o cusatura, deci rana zona este f sensibila si usor inflamabila, ceea ce nu-i bine sa ititi mai tare.
Macar cateva 4-5 saptamani dupa operatie, nu manca ceea ce ti-am scris mai sus.

| Clorox a răspuns:

Eu nu am mancat varza, cine ti-a zis asta? laughing

| ChiarEu2 a răspuns:

De unde ai auzit chestia asta mă îndoiesc că nu zicea și motivul...

| anonymous00702 a răspuns:

Salut.
Poti gasi raspunsul aici :

http://www.teodorbuliga.ro/tag/alimente-permise-dupa-operatia-de-apendicita

Sper ca te-am ajutat.