| BlackRaven45 a întrebat:

De ce nu e bine să trezeşti un somnambul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Pentru ca somnambulii sunt intr-un somn foarte profund, iar atunci cand ii trezesti (daca reusesti, pentru ca e foarte greu) pot intra intr-o stare de tulburare cognitiva (inertie). Pot sa nu te recunoasca, sa devina agresivi, confuzi, agitati. Cel mai bine e sa ii ajuti, sa ii conduci inapoi la pat sau undeva unde nu se pun in pericol pe ei sau pe ceilalti.

| vladv26 a răspuns:

O sa il sperii, si poate face un infarct

| geoif a răspuns:

Un somnambul, daca este trezit poate muri.

| IubescAnimalele a răspuns:

Nu cred ca nu e bine sa trezesti un somnambul, insa nu e bine sa incerci sa vorbesti cu el, ca sa te amuzi, de exemplu, nu e bine sa stai langa el fiindca nu stii cum poate reactiona. Funda? happy