| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu trebuie trezit un somnambul?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pentru ca se sperie! Trebuie dus usor in pat si lasat sa doarma pana se trezeste singur... De obicei se trezeste singur, imediat ce e pus in pat, fara sa-si aduca aminte nimic. Cu ajutor de specialitate se poate trata somnambulismul.

4 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Se spune ca este periculos sa trezesti un somnambul pentru ca acest lucru i-ar putea cauza infarct, soc, leziuni ale creierului. Este doar un mit. Altul este motivul pentru care nu este bine sa-l trezesti. S-ar putea sa te loveasca pe tine sau sa se loveasca singur. .....Nu exista riscul unui soc sau infarct pentru ca nu este nicio diferenta in a trezi un somnambul si in a trezi orice persoana brusc, sa zicem din cauza unui zgomot puternic. Ideea este sa il protejezi pe somnambul de el insusi, pentru ca, speriat, ar putea reactiona agresiv.

| deealexx a răspuns:

Atunci cand sunt treziti, ei sont confuzi si le trebuie un pic de timp inainte sa-si revina la normal. Aproape o treime din somnambuli reactioneaza agresiv daca sunt treziti brusc. Dintre persoanele care consulta un medic, aproximativ 50% s-au ranit in timpul unui episod de somnambulism si tot cam atatia au avut comportamente violente asupra unei alte persoane sau obiecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu stiu si de aia am intrebat