| emima a întrebat:

De ce nu este bun usturoiul si ceapa la stomc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Pentru ca maresc aciditatea la stomac si pot provoca senzatie de arsura la nivelul stomacului sau chiar gastrita si uneori ulcer(daca sunt consumate in exces). Ar trebui sa iei pansamente gastrice cand vrei sa mananci ceapa sau usturoi.Numai ca trebuie sa mergi la un medic ca sa-ti spuna exact ce medicament sa iei.Numai bine!

| adeana a răspuns:

Cauta pe www.formula-as.ro si gasesti acolo calitatile acestor legume. la ce te pot ajuta sau cum sa le prepari.
Daca te deranjeaza foarte tare, e posibil sa ai o intoleranta digestiva si trebuie sa le mananci neprelucrate in cantitati mici la inceput si sa cresti cantitatea treptat. Asta e valabila pentru orice problema, cu orice aliment, sa aiba timp corpul tau sa se obisnuiasca.
Si n-ar fi rau sa iti faci un control, asa de rutina, ca poate ai vreo problema cu stomacul.

| SpikE a răspuns:

Din cate stiu eu accestea sunt foarte bune pentru cel ce consuma nu si pentru cei din jur laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba este.prajite nu sunt bune dar crude nu creeaza probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contin substante pe care stomacul afectat nu le poate digera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nene, eu sunt hipertensiv, luam pilule, una pe zi, dar m-am apucat singur sa consum usturoi cate 5-8 catei/zi si am scapat de pilule, tensiune ok, mai trag si cate o berica doua, sfat de urmat:nu consumati din prima cat iau eu acum, luati-o usor ca si-o femeie, incalziti-o cat e necesar, si apoi mariti doza, apropo eu sufeream si de colita hiperacida, acum cu usturoiul paa puiul! Succes!