| Naty0T a întrebat:

De ce nu se poate stranuta cu ochii deschisi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

In timpul stranutului ochii si vasele de sange din ochi ar fi foarte solicitate din cauza presiunii care s-ar forma in ochi. astfel creierul a format acest reflex pentru a proteja ochiul...

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Nu sunt doctor dar...
Cred ca atunci cand un om stranuta se aude acel "hapciu", venind din noi.Totul se reduce la "explozie" sa-i spun asalaughing. Explozie nazala, suna amuzant dar ar putea fi o explicatie. Daca ai inghiti o bomba, cat de nica si inofensiva(nu prea cred) ar fi ea iti garantez ca n-ai astepta sa explodeze in timp ce tu te uiti cu ochi mari la TV fara sa clepesti.Mai mult ca sigur alipirea ploapelor tinde spre o manifestare de autoaparare.

| Bogdan4688 a răspuns:

Nu poti deoarece este o chestie de reflex ca se spune ca atunci cand castii tii se opreste creierul si inima pentru o fractiune de sutime.Si daca te abtii de la stranut nu este bine ca pot sa se intample lucruri grave.

| Ho1 a răspuns:

Eu cred ca daca vei stranuta cu ochii deschisi vom avea nuste ochi ca la broaste. Dar... nu putem ca ne icordam muschii si ne strangem.(cred eu).

| feraryyy78 a răspuns:

Este un reflex fiziologic al corpului. Nici in somn nu poti dormi toata noaptea in aceeasi pozitie, creierul trimite niste impulsuri care misca cormul si il muta in alta pozitie.

| Skynettt a răspuns:

Opentru ca exercita o presiune si tiar iesi din orbite nu incerca laughing