| CristiCryssu a întrebat:

Stiti ca omul nu poate stranuta cu ochii deschisi, ei bine daca ceva sau cineva ii tine pleoapele deschise ce se intampla? e cam stupida intrebarea dar mereu m-am intrebat.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pai nu are cum sa aiba pleoapele deschise cand stranuta el cand stranuta incearca sa si le inchida daca are ceva care i le tine deschise il va durea.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic! Centrii nervosi ai reflexelor de aparare se afla localizazi in bulbul rahidian si puntea lui Varolio( centrii tusei, stranutului, clipitului )---acesti centrii au o independenta functionala(automatism) determinata de capacitatea lor de a se autoexcita. Pentru motivul ca, acesti centrii bulbari sunt controlati de alti centrii superiori(din scoarta cerebrala), noi putem sa le oprim declansarea prin interventia vointei ---- adica, poti, daca vrei, sa stranuti cu ochii deschisi! Numai bine!

| Dannyjj a răspuns:

Se zice ca poate sa ii iasa ochii din orbita, acum nu stiu sigur, dar de ce trebuie sa ne batem capul cu asta? Si am mai citit undeva ca nu este bine sa te abtii de la stranutat pentru ca poate sa ti se sparga o vena la cap, deci sa nu te chinuie talentul cu unele lucruri.

| Gizăz a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. Subiectul a fost dezbătut la MythBusters acum vreo doi ani.

| Minks a răspuns:

Nu se intampla nimic. Am citit pe undeva ca, cu putin antrenament poti tine ochii deschisi cand stranuti happy.

| maryus92 a răspuns:

Cica sar ochii din orbita, dar ii o prostie happy

| syjey a răspuns:

Da stiam, se spune ca iti sar ochii din orbite, dar ma rog.

| Bendes a răspuns:

Nu se intampla nimic rolling on the floor)) a at si la Mitbusters pe Discove!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatilor le sar ochii din cap iar in locul lor apar testiculele, iar femeilor le dispar sfarcurile, in locul acestora aparand butoane de reglat orgasmul.

| BYAAA_5532 a răspuns:

Da,eu stiam ca cica daca stranuti cu ochii deschisi, iti iasa ochii din orbite laughing bine, nu stiu daca e adevarat.

| grapefruit a răspuns:

Nu se intampla nimic a fost la distrugatorii de mituri si au incercat acest lucru ochii nu pot sarii din orbite pur si simplu nu se intampla nimic.