| anonim_4396 a întrebat:

De ce omul e cea mai bolnavicioasa fiinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Pentru ca in noi nu se mai gaseste armonia de la inceputuri. Pentru ca noi ne facem raul cu mana noastra. Avem ratiune dar nu o folosim corespunzator. Neglijenta si goana permanenta in care ne aflam nu ne lasa sa ne protejam suficient. Timpul nu ne mai ajunge si nici materialul. De fapt orice pierdere de acest gen ne poate imbolnavi de suparare, cand de fapt uitam ca esentialul este spiritul. Multe inventii la nivel de mapamond, au fost folosite in scopuri malefice. S-au inventat boli si s-au transmis virusi. Nimic din ceea ce mancam nu mai este sanatos suta la suta. Nu privim la natura ca la un mesaj de dragoste divina, ci doar pentru a o folosi si ne intrebam apoi de ce se razbuna pe noi. Toate acestea de mai sus fiind insa la un nivel inferior. Boala trupului, de fapt este in primul rand o boala a sufletului netratata. Eu sunt foarte convinsa de ceea ce scrie aici:
http://www.terapiinaturiste.ro/......rticol.php

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Probabil ca la oameni instinctul este pe planul doi. In afara de perioada copilariei, timp in care ascultam mai mult de corpul nostru, datrita educatiei ne departam de natura, de pornirile noastre firesti si invatam ce este "frumos, bun si civilizat". Renuntam la natura, la un stil de viata mai aproape de nevoile real ale corpului nostru. Cred ca sunt suficiente motive. Putem scrie o carte numai din ce am discuta noi doi la o cafea.

| Arthur a răspuns:

Înafară de bolile pe care ni le cauzăm singuri, la om nu operează selectia naturală, persoanele bolnave fiind ajutate de societate să trăiască cât mai mult. Neoperând selectia naturală, bolile genetice se moştenesc şi se adauga altora deja existente.

Răspuns utilizator avertizat
| คเค๓เк a răspuns:

laughing hay ca ai zis`o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@adina
De ce ploua?
De ce ninge?
Care e faza cu succesiunea anotimpurilor?
De ce ametim cand ne invartim in cerc?
De ce ni se face foame?
De ce nu avem drumuri bune in Romania?
De ce imi plac cartofii prajiti?
De ce nu-mi plac raspunsurile tampite?
De ce pun eu intrebarile astea?
De ce?