| drogh a întrebat:

De ce omul este o fiinta rationala?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul ca specie s-a adaptat prin gandire la mediu nu ca am fi singura specie dar noi am facut-o fb si uite asa am reusit bucurate ca faci parte din stramosi tai care sau adaptat prin ratiune la mediu

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca avand membre superioare pe care le putea folosi pentru crearea armelor si adapostului a ajuns in varful lantului trofic, astfel, numarul indivizilor unui grup a inceput sa creasca, ba mai mult, unii traiau mai mult de 20-30 de ani si dadeau mai departe experienta lor. Asa a aparut si scrisul, probabil, de aici a fost usor.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca are ratiune.
Continuare: De ce are ratiune? Fiindca Gandeste. De ce gandeste? Fiindca asa fac toate animalele.

| vangaelis a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt multe fiinte pluricelulare, asta inseamna ca toate au ratiune? slab argument

| drogh explică (pentru vangaelis):

Si in opinia ta, de ce consideri ca omul ar fi o fiinta rationala?

| drogh explică (pentru vangaelis):

Si in opinia ta, de ce consideri ca omul ar fi o fiinta rationala?

| ErrorFound a răspuns (pentru vangaelis):

Ai fost tu caine si ti minte ca n-ai ratiune?
In fine, argumentarea pe subiectul gandirii la animale se oprea acolo, n-am continuat cu ratiunea.

*Corectez, *animale*.

| vangaelis a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai eroare, in primul rand eu am vrut sa corectez altceva, ai scris ca toate animalele pluricelulare gandesc, dar amu' vad ca ai corectat.
In al doilea rand nu am zis nimic referitor ca numai omul are ratiune. M-am axat numai pe ideea ca toate animalele pluricelulare au ratiune. Punct. Si modereaza-ti tonul, ca nu suntem la concursul de cultura generala.

| vangaelis a răspuns (pentru drogh):

Domnule Drogh, eu nu am afirmat nimic. Nu am nici un interes sa-mi impun punctul de vedere in legatura cu acest subiect. Doar ca domnul ErrorFound scrisese gresit o treaba, desi a corectat, ma provoaca la un dialog inert pentru mine. Practic greseala lui consta in afirmatia ca toate animalele pluricelulare au ratiune, ceea ce nu este un adevar absolut. Poate ca dumnealui nu o sa recunoasca ca a gresit dar eu aici am creionat problema.
Pentru mine, notiunea de ratiune se aplica ca si concept doar omului din cauza abilitatii sale de a avea procese cognitive mult mai elaborate.
De ce omul are ratiune? Sunt mai multe teorii despre adaptabilitate, evolutie, inzestrare divina, etc.
De ce omul este o fiinta rationala? Pentru ca nu ne limitam numai la instinctele primare.

| ErrorFound a răspuns (pentru vangaelis):

Ce ton? Te-am intrebat sincer.

| vangaelis a răspuns (pentru ErrorFound):

Din moment ce nu am facut o afirmatie ca animalele nu au ratiune si ai aruncat replica "Ai fost tu caine si ti minte ca n-ai ratiune?". Am criticat replica initiala, greseala fiind "Fiindca asa fac toate animalele pluricelulare". Din cate observ, vad ca ai corectat. In orice caz, nu poate fi argument valabil "Fiindca asa fac toate animalele". happy

| ErrorFound a răspuns (pentru vangaelis):

Da, ai dreptate. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii de stiinta spun ca este ca urmare a unei mutatii genetice.

| tomthecat a răspuns:

Ca să se diferenţieze de animale!

"Omul fără Dumnezeu este un animal raţional cuvântător care vine de nicăieri şi se îndreaptă spre nicăieri!"
(Petre Ţuţea)

| vangaelis a răspuns (pentru tomthecat):

Dar un citat din Aristotel sau alt citat fara caracter teologic / dogmatic nu ai gasit? tongue

| SLS a răspuns:

Ce intrebare de baraj.Fiindca are ratiune si gandeste.

| despina17 a răspuns:

nu toti sunt rationali sunt oameni care cutiuta numita creier functioneaza si alti la care s-a oprit de mult sau nu a functionat niciodata asa ca raspunsurile difera

| Illvix a răspuns:

1. Omul este o fiinta CAPABILA de a rationa.
2. Majoritatea oamenilor trec prin viata ascultandu-si doar instinctele/emotiile, astfel nu-si exerseaza ratiunea intr-o masura semnificativa, ceea ce ii pune putin deasupra animalelor.
3.Omul rationeaza pentru ca este capabil sa reflecteze asupra gandirii primare (inconstiente) si pentru ca are memorie de lunga durata.

| Helix a răspuns:

Omul este diferit de celelalte fiinte deoarece are ratiune. CEinseamna asta? omul nu actioneaza dupa instinctele primare ca si celelalte animale. Ex : cainele cand mergi langa el crede ca il ataci si ataca. de aici proverbu' ala ''Nu da curs primului impuls''